Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cererea de contestatie a PV trebuie timbrata?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cererea de contestatie a PV trebuie timbrata?

cererea de contestare a PV adesata instantei judecatoresti trebuie timbrata? precizez ca am primit amenda de la ARR si vreau sa o contest in instanta.
Va multumesc anticipat
potrivit O.G 2/2001

Art. 36. - Plangerea impotriva procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei, recursul formulat impotriva hotararii judecatoresti prin care s-a solutionat plangerea, precum si orice alte cereri incidente sunt scutite de taxa judiciara de timbru.

Succes !!!
Pentru ce ati primit amenda de la ARR?
mikcez a scris:

Pentru ce ati primit amenda de la ARR?

pentru ca un sofer al societatii nu a putut prezentat 28 de diagrame la solicitarea ARR, desi acesta lucra numai de 24 de zile
Dar pentru cele 24 zile puteti face proba? Avea soferul diagramele (sau cartela tahograf) asupra lui?
S-a intocmit pv de catre ARR pe "formular de control in trafic"sau a fost intocmit de politia rutiera pe formular obisnuit de constatare a contraventiilor?