Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca strainatate

1.La ce sa fiu atent cand semnez un contract de munca in strainatate? Având in vedere ca doresc genul de contract "" sa plec cand vreau sa nu fiu obligat sa stau 2 lunii de exemplu,daca nu imi convine sa plec dupa o luna."" ?

2. Daca imi puteti recomanda un site serios unde pot gasi locuri de munca.

3. Firmele serioase cer banii pentru avioan si acte inainte? A dat recent de astfel de anunt si am dubii.

4. Cum se chema contractul acela care lucrezi si pleci cand vrei fara obligatii?

5. La ce sa fiu atent cand semnez contractul si actele xa sa nu fiu pacalit ?
Astept un raspuns din partea dvs. Va multumesc!
Plecati pe cont propriu sau printr-o agentie de plasare si recrutare a fortei de munca ?
Doresc raspuns in contextul prin care plec printr-o agentie din romania.
1. Cum se poate verifica dacă o firma de recrutare în străinătate la care vrem să apelam este serioasă?
www.avocatnet.ro/forum/discu...

2. Contractul, in opinia mea, va trebuie sa cuprinda cel puţin următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) funcţia, meseria sau ocupaţia;
c) durata timpului de muncă şi de repaus;
d) tariful orar, salariul lunar şi datele de plată a salariului;
e) sporuri, ore suplimentare şi alte drepturi salariale;
f) cazurile în care pot fi urmărite drepturile salariale;
g) durata, modul de acordare şi drepturile băneşti aferente concediului de odihnă;
h) condiţiile de muncă, măsuri de protecţie şi securitate a muncii;
i) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
j) conditiile de repatriere .