Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate da o hotărâre de încuviințare executare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate da o hotărâre de încuviințare executare silită fără cale de atac?

o hotarare judecatoreasca de incuviintare aunei executari silite poate fi dispusa fara cale de atac?
Manuela Rășină, administrator
Bună ziua,

Art. 666 Cod procedură civilă
Încuviinţarea executării silite

(6) Încheierea prin care instanţa admite cererea de încuviinţare a executării silite nu este supusă niciunei căi de atac. Încheierea prin care se respinge cererea de încuviinţare a executării silite poate fi atacată exclusiv cu apel numai de creditor, în termen de 5 zile de la comunicare.