avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate da o hotărâre de încuviințare executare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate da o hotărâre de încuviințare executare silită fără cale de atac?

o hotarare judecatoreasca de incuviintare aunei executari silite poate fi dispusa fara cale de atac?
Ultima modificare: Joi, 16 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Dana Fatol , Avocat 10:20, 10 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Art. 666 Cod procedură civilă
Încuviinţarea executării silite

(6) Încheierea prin care instanţa admite cererea de încuviinţare a executării silite nu este supusă niciunei căi de atac. Încheierea prin care se respinge cererea de încuviinţare a executării silite poate fi atacată exclusiv cu apel numai de creditor, în termen de 5 zile de la comunicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere cerere evacuare tnt tnt Am castigat un imobil la licitatie, am depus actul de adjudecare la BEJ pentru demersurile legale in vederea patrunderii imobilului ,si mi sa dat solutia ... (vezi toată discuția)
Admisibilitatea cererii de revizuire la incuviintarea executarii silite florindbro florindbro Este admisibila cererea de revizuire in baza art.322 pct.5 C.p.c. impotriva incheierii data de judecatorie privind admiterea incuviintarii executarii silite? (vezi toată discuția)
Calea de atac a unei incuvintari la executare silita admisa in parte codulmuncii codulmuncii Buna ziua. Mi s-a admis in parte incuvintarea la executarea silita, restul cererii fiind respinsa. Daca am facut apel la incuvintare, in codul de proc.civ. ... (vezi toată discuția)