avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mesajele primite pe e-mail și pe telefon constituie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mesajele primite pe e-mail și pe telefon constituie probă în instanță?

Buna ziua, va rog sa.mi spuneti daca mesajele pe telefon si pe email pot constitui probe in instanta. Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: sorina_h2004 , utilizator 10:47, 11 Noiembrie 2017
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, desigur ca pot fi mijloace de proba.
art. 341 Cod pr. civ.
Lucrurile ca mijloace de probă
(1) Sunt mijloace materiale de probă lucrurile care prin însușirile lor, prin aspectul lor ori semnele sau urmele pe care le păstrează servesc la stabilirea unui fapt care poate duce la soluționarea procesului.(2) Sunt, de asemenea, mijloace materiale de probă și fotografiile, fotocopiile, filmele, discurile, benzile de înregistrare a sunetului, precum și alte asemenea mijloace tehnice, dacă nu au fost obținute prin încălcarea legii ori a bunelor moravuri.
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mijloace de proba luiza2008 luiza2008 Buna ziua tuturor! Spuneti-mi va rog daca mesajele tip e-mail,conversatiile de pe anumite site-uri (in speta,cele de socializare),pot constitui mijloace de ... (vezi toată discuția)
Probe. Mircic Mircic Un mail,trimis de pe use-ul personal,fara atasament de adresa semnata,in cadrul unei retele intranet poate fi prezentat ca proba in instanta?O convorbire ... (vezi toată discuția)
Seful si conduita lavy80 lavy80 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti ce se poate face in situatia in care seful tipa la colegi , 3zile din 5 este scandal in departament si nimeni nu face nimic ... (vezi toată discuția)