Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mesajele primite pe e-mail și pe telefon constituie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Mesajele primite pe e-mail și pe telefon constituie probă în instanță?

Buna ziua, va rog sa.mi spuneti daca mesajele pe telefon si pe email pot constitui probe in instanta. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Da, desigur ca pot fi mijloace de proba.
art. 341 Cod pr. civ.
Lucrurile ca mijloace de probă
(1) Sunt mijloace materiale de probă lucrurile care prin însușirile lor, prin aspectul lor ori semnele sau urmele pe care le păstrează servesc la stabilirea unui fapt care poate duce la soluționarea procesului.(2) Sunt, de asemenea, mijloace materiale de probă și fotografiile, fotocopiile, filmele, discurile, benzile de înregistrare a sunetului, precum și alte asemenea mijloace tehnice, dacă nu au fost obținute prin încălcarea legii ori a bunelor moravuri.
Va multumesc mult!