Forum Discuţii juridice Executare silită Despăgubiri pentru ocupare imobil fără drept
Discuție deschisă în Executare silită

Despăgubiri pentru ocupare imobil fără drept

Buna ziua,

Anul acesta am achizitionat un apartament prin licitatie publica, licitatie care nu a fost contestata, iar pe 13.10.2017 am intrat in posesia actului de adjudecare. Dupa intrarea in posesia actului de adjudecare, i-am notificat pe debitori sa paraseasca apartamentul si le-am lasat un nr de tel la care sa ma sune pentru a stabili o data pentru predarea apartamentului, lucru pe care l-au nesocotit. intre timp am intabulat apartamentul si vazand ca debitorii nu dau nici un semn, am apelat la un executor, iar in momentul de fata dosarul de evacuare e pe rol cu termen pe 20.11.2017 ( desi e inregistat pe 31.10.2017, termenul este exagerat de tarziu). Intrebarea mea este: ii pot da in judecata pentru ca au locuit intr-o casa ce nu le mai apartine, cerandu-le despagubiri incepand cu 13.10.2017? Totodata, va rog sa-mi spuneti daca termenul de judecata acordat de instanta pentru judecata este corect. Multumesc anticipat!
Puteti incerca sa va adresati instantei, insa avand in vedere situatia debitorilor, s-ar putea, daca obtineti o hotarare judecatoreasca pozitiva, sa nu aveti cum sa va recuperati banii de la acestia, in masura in care nu au alte bunuri sau venituri.
Multumesc! Si inca o intrebare. Executorul judecatoresc mi-a spus ca termenul de judecata in cazul unei actiuni ce are ca obiect evacuarea ( executare silita act adjudecare)se fixeaza in maxim 7 zile si se da un termen scurt,, mai ales ca este fara citarea partilor. Dosarul a fost inregistrat pe 31.10 si termenul de judecata a fost fixat pe 20.11. A procedat corect instanta?. Intreb, avand in vedere ca incepand cu 1 dec. 2017 si pana la 01.03.2018, nu se mai fac evacuari decat in anumite cazuri, iar eu am sperat ca ma incadrez in timp. Am incercat pe cale amiabila, trimitandu-le o notificare pana sa obtin intabularea apartamentului si lasandu-le un nr de tel, insa nu m-au contactat.