Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... finantare europeana
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

finantare europeana

Buna ziua, va rog sa imi spuneti si mie daca ati auzit de firme din Romania ce au obtinut finantari prin intermediul unei firme de intermediere din Spania-inttermediatessl se numeste ea- care ajuta firmele din Romania sa obtina finantari de la investitori straini privati(din Arabia cred). Sumele oferite sunt foarte mari, dobanda este foarte atractiva de 4%/an, problema este ca ei percep ca taxa de dosar suma de 19.640 euro, indiferent de suma contractata,,,si banii acestia trebuiesc achitati cash de la inceput, inainte de a semna contractul, trebuie sa mergem sa semnam contractul neaparat in Spania la ei...fara sa am decat garantia lor verbala ca imi obtin creditarea...ce credeti? sunt doar tepe sau stiti de practica asta in dreptul international?..Multumesc
Personal nu am auzit de astfel de firme..dar..in locul dumneavoastra nu as intra in astfel de afaceri....par niste camatari cu acte in regula:)...Numai bine
Orice firma de consultanta serioasa in domeniul accesarii fondurilor nu cere toti banii de la inceput.
Un parteneriat adevarat se bazeaza pe impartirea riscurilor.
Daca sunt atat de siguri de obtinerea finantarii nu cred ca se intampla ceva daca isi incaseaza o parte din bani la primirea finantarii de catre compania client.
Legat de valoarea servicilor de consultanta, stiti vorba acea, nu-i prost cel care cere...
Oricum totul este negociabil.
Recomand ca in astfel de situatii sa va documentati foarte bine inainte de a lua vreo decizie, indiferent de cat de mare nevoie aveti de bani.
In astfel de momente de criza, managementul riscurilor trebuie sa fie o prioritate pentru oricine.