Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin acordul partilor

Buna ziua,
Am divortat de sotia mea in fata notarului prin acordul partilor, neexistand copii in urma mariajului. La doua luni de la pronuntare, sotia vrea sa faca partaj. Intrebarea mea este daca este posibil, daca da, in ce conditii.
Va multumesc !
Puteti de asemenea sa faceti partajul la notar, daca va intelegeti cu privire la impartirea bunurilor, daca nu, urmeaza sa va adresati instantei de judecata. Daca aveti bunuri imobile si nu va permiteti niciunul sa plati o sulta celuilalt, vindeti bunul unui tert.

Oricum, va recomand tot procedura notariala, costurile in instanta sunt foarte mari: taxe de timbru, avocati, expert etc.