Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident din vina altuia, ce sa fac?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident din vina altuia, ce sa fac?

Buna seara,

Intr-o zi am facut accident cu cineva, din vina acelei persoane. Dupa una si alta, am convenit ca completam formularul de constatare amiabila de accident.

Desi nu era din vina mea accidentul (soferul vinovat a recunoscut), in ziua respectiva mi-era expirata polita RCA.

Ce sa fac? Vreau despagubiri, dar nu vreau amenzi, alte probleme, iar persoana respectiva nu vrea alta cale decat formularul completat.

Va multumesc
Daca incheiati constatarea amiabila si se va dovedii ca dv sunteti vinovat de producerea accidentului, pagubitul va fi despagubit de catre FPVS, care va face regres impotriva dv.
Daca se va dovedi ca dv sunteti pagubitul, masina va fi reparata in baza politei RCA a soferului vinovat.
Daca sigur nu sunteti vinovatul, polita dvs. expirata nu va afecteza. Daca insa ati declarat politistului ca nu aveti nicio pretentie de la vinovat, societetea ce a emis polita vinovatului nu va mai plateste nimic.