Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare bani de la Pilonul 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare bani de la Pilonul 2

Buna seara.
In luna ianuarie 2018 doresc sa depun dosarul de pensionare anticipata partial.Intrucat nu am optat pentru Pilonul 2 privat,de unde pot recupera banii indrumati catre Pilonul 2 ?
Multumesc tuturor celor ce vor sa ma ajute!
Daca nu ati optat si nu ati contribuut ptr pilonul 2 de unde doriti sa primiti pensie din acest pilon?
Nu aveți nici un ban investit în pilonul 2, nu aveți nimic de recuperat.
Daca la data semnarii actelor de aderare pt Pilonul 2 aveati sub 35 de ani si nu ati optat pt un fond anume, da, s-a facut distribuirea aleatorie si cu siguranta exista un fond constituit.

Cum faceti cerere pentru a afla la ce fond aveti pensia privata?

Cererea o puteti completa la urmatorul link: [ link extern ] .

In termen de 10 zile veti fi contactat de catre administratorul fondului de pensii la care sunteti alocat, iar in cazul in care termenul nu este respectat puteti notifica acest lucru printr-un email la adresa office@asfromania.ro

Olga Tanasa, Consultant asigurari