avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

buna ziua,
daca nu sunt divortata , dar despartita in fapt si ma mut dintr-o locuinta(bun comun), in alta locuinta mai mica ( alt bun comun) si investesc de acum incolo in aceasta locuinta, cum fac sa nu intre aceste bunuri achizitionate in categoria de bunuri comune?
m-ar ajuta un inventar a ceea ce se afla actual in aceasta locuinta, insotit de fotografii si martori?
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 11:19, 12 Octombrie 2009
Orice bun dobandit in timpul casatoriei (cu exceptia donatiilor si mostenirilor) sunt bunuri comune (despartirea de fapt nu este relevanta din acest punct de vedere), dar in cazul partajului puteti sa aduceti dovezi, ca ati investit in imobilulu respectiv, astfel nu se va imparti 1/2 - 1/2, ci in functie de contributiile aduse.

Inventarul este o dovada, deci v-ar ajuta, dupa pararea mea.
Miklos MUHI a scris:

Orice bun dobandit in timpul casatoriei (cu exceptia donatiilor si mostenirilor) sunt bunuri comune (despartirea de fapt nu este relevanta din acest punct de vedere), dar in cazul partajului puteti sa aduceti dovezi, ca ati investit in imobilulu respectiv, astfel nu se va imparti 1/2 - 1/2, ci in functie de contributiile aduse.

Inventarul este o dovada, deci v-ar ajuta, dupa pararea mea.



el nu are cum si cu ce sa contribuie momentan si inca ceva timp de acum incolo, e privat de libertate
dovada se face cu factura cu care acestea au fost achizitionate.
Separatia in fapt nu schimba situatia celor doi soti , in vederea investirii veniturilor (sunt considerate comune ) prin efectuarea de acte de administrare .

Si sotul va avea un drept cand bunul va constitui obiectul partajului , apreciindu-se , totodata , aceste imbunatatiri asupra imobilului.(avand in vedere si contributia materiala a fiecaruia ).

Ce-mi vine in minte este imparteala, in vederea iesirii din indivizune in cazul proprietatii devalmase , in cazul careia, pe langa contributia cu sume de bani la plata pretului, cota parte din dreptul de proprietate , profesia fiecaruia dintre soti , sunt avute in vedere de catre instanta de judecata si imbunatatirile aduse bunului comun.

Deci faptul imbunatatirii va avantajeaza , in vederea atribuirii bunului dumneavoastra , existand, totodata , obligatia de a "intregi " dreptul de proprietate al sotului printr-o sulta.

Succes.;)
Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
daca tot ati ajuns in aceasta situatie, a separarii in fapt, nu ar fii mai indicat sa va lamuriti situatia din punct de vedere juridic ?? :sorry:

orice bun achizitionat in timpul casatoriei, chiar daca sotii sunt despartiti in fapt , constituie bun comun al ambilor soti .

Alte discuții în legătură

Juridic nikmircea nikmircea vreau sa stiu daca am achizitionat o locuinta eu si sora mea, dupa care eu m-am casatorit si stau in locuinta cu sotul dar fara sora mea, in caz de partaj el ... (vezi toată discuția)
Fostul soț a încuiat sufrageria și a părăsit locuința comună. am dreptul să schimb butucul ușii fără să îi dau și lui o cheie? aura19731991 aura19731991 Buna seara.am divortat de 2 ani.dar nu am partajul facut.locuiesc cu baiatul meu in casa.baiatul e cu handicap accentuat.sotul meu a parasit locuinta comuna de ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune la divort ursu misu ursu misu as ruga pe cineva sa ma lamureasca asupra unei spete sora mea a fost casatorita timp de 10 ani cumnatul meu detinea o garsoniera dinainte de ... (vezi toată discuția)