Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri comune la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri comune la divort

as ruga pe cineva sa ma lamureasca asupra unei spete
sora mea a fost casatorita timp de 10 ani
cumnatul meu detinea o garsoniera dinainte de casatorie
aceasta garsoniera a fost renovata si imbunatatita cu diverse utilari in timpul casatoriei celor doi
poate cineva sa ma lamureasca cum se vor imparti bunurile din aceasta garsoniera?
mentionez ca fostul cumnat a schimbat incuietorile..
avea acest drept?
divortul este in curs de solutionare...
Va trebui sa dovedeasca imbunatatirile efectuate in timpul casatoriei care vor fi evaluate si se va stabili o suma pe care va trebui sa o incaseze sora de la fostul sot.
Bunurile mobile dobandite pot fi impartite, deci se va putea constitui un lot care sa revina sorei.
Era foarte bine daca inainte sa paraseasca domiciliul comun faceau un inventar al bunurilor.
buna ziua.
imobilul respectiv fiind achizitionat anterior casatoriei, reprezinta un bun propriu al cumnatului dvs.
daca sora dvs. solicita sau a solicitat deja si partajarea bunurilor ci=omune, nu poate invoca decat un drept de creanta in ceea ce priveste imbunatatirile aduse imobilului in perioada casatoriei lor.
de asemenea bunurile comune mobile vor putea intra in masa partajabila.
pt. ca sotul sa nu instraineze din bunurile comune poate investi instanta si cu o cerere de asigurare de dovezi.