Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai poate sa ceara daune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai poate sa ceara daune?

Buna seara in 2010 am cumpărat 2 terenuri de la 2 persoane.Pe teren se instalase un individ care spunea că terenul era al tatălui său și l am dat în judecată.am câștigat procesul cu sentință irevocabilă și fiind obligat sa mi cedeze terenul .după ce sa terminat procesul l am dat în judecată că sa mi plătească daune. instanta a spus că nu mai are ce daune sa mi dea pt că sa prescris termenul în care puteam cere daune.Problema mea e alta pe unul din terenuri se afla o vita de vie iar instanța a specificat că unul dintr terenuri l am cumpărat cu vita de vie care este plantata de tatăl individului acum fff multi ani.acest individ mi a transmis prin vecini că trebuie sa i plătesc vita de vie că altfel nu am cum sa o scot.eu nu muncesc această vie și nici nu doresc.intrebarea mea este daca la mine a trecut termenul în care puteam cere daune nu este valabil și la el pt acea vie dacă dorea să mi ceara daune.ce ar trebui sa fac că sa nu plătesc acea vie dacă o scot.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
vedeti-va de treaba si exploatati intreg terenul .
Sa va dea in judecata daca are dovezi
N-are sanse sa castige.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Eu am recunoscut în instanță că el muncea vita de vie dar avocatul nu prea și a făcut treabă în legătură cu această problema și a rămas așa.mai poate cere daune după ce au trecut 3 ani?