Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

La firma la care lucrez inca, am depus un preaviz de demisie de 20 de zile. Nemaiavand zile disponibile din concediul de odihna, imi pot lua zile de concediu fara plata, fara a intrerupe desfasurarea preavizului ?
Potrivit art.54 C.mun., pe durata CFP c.i.m. poate fi suspendat, prin acordul părţilor.

In situatia in care se va decide suspendarea c.i.m. ca urmare a acordarii unui CFP , atunci in baza art.81 alin.6 C.mun., termenul de preaviz este suspendat. In acest caz, preavizul se va prelungi cu durata CFP.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns!