avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calea de atac pentru lipsa citarii la prima instanta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calea de atac pentru lipsa citarii la prima instanta?

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea speta reala.

La sfarsitul anului 2015 sau inceputul anului 2016 am fost actionat in judecata de Municipiul X- Serviciul de Utilitati Publice pentru plata unor facturi la energia termica din perioada 2011-2012. In ianuarie 2016 instanta a dat castig de cauza reclamantului - Municipiul X si a dispus obligarea mea la plata sumei reprezentand contravaloarea acelor facturi.

Eu am aflat de acest proces astazi, cand am primit o scrisoare recomandata continand o copie dupa hotararea instantei si o Somatie intr-un dosar de executare deschis pe 2 noiembrie 2017. Acestea au fost expediate de Directia Generala Economica si Finante Publice Locale. Sunt instiintat totodata ca pot sa introduc contestatie la instanta competenta in termen de 15 zile de la comunicare sau luarea la cunostinta.

Intrebarea mea este ce pot sa fac in aceasta situatie. Am verificat cele mentionate pe portal.just si acolo am gasit detaliile mentionate. Daca as fi luat parte la procesul de la inceputul anului 2016, as fi putut sa invoc prescrierea dreptului la actiune al reclamantului (au trecut mai mult de 3 ani de la data scadentei facturilor pana la introducerea cererii de chemare in judecata). Dar nu am primit la adresa mea de domiciliu (care este aceeasi cu adresa de pe facturi) nicio cerere de chemare in judecata, dosar cu acte depuse de reclamant sau comunicare a hotararii. Nu am primit si semnat de primire pentru acestea.

Pot sa introduc vreo cale de atac pentru lipsa citarii si mai apoi sa ma apar pe fondul cauzei cu exceptia prescrierii?
Daca nu platesc acum debitul, ce se va intampla mai departe? Voi fi executat silit? In cat timp se poate intampla aceasta si ce sume se pot adauga la debit, drept cheltuieli de executare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
ken, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va ajute.
Situatia este destul de incurcata.
Fara sa vada cineva de specialitate TOATE inscrisurile, e greu de dat un raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand formulati contestatie la executarein termen de 15 zile de cand ati luat la cunostina de inceperea executarii,invocati in contestatia la executare prescriptia.
DAN POPESCU a scris:
In primul rand formulati contestatie la executarein termen de 15 zile de cand ati luat la cunostina de inceperea executarii,invocati in contestatia la executare prescriptia.


Cei 3 ani au trecut de la data scadentei facturilor (2011-2012) si pana cand am fost actionat in instanta-decembrie 2015.

Pot sa invoc prescriptia in contestatia la executare, avand in vedere faptul ca:
-nu am participat la procesul pe fond si nu am semnat vreun act pentru acel proces?
-de la data pronuntarii hotararii pe fond si pana acum, la inceperea executarii a trecut doar un an si jumatate?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
ken, utilizator
Gabriel Klein Kiritescu a scris:
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat care sa va ajute.
Situatia este destul de incurcata.
Fara sa vada cineva de specialitate TOATE inscrisurile, e greu de dat un raspuns.


Nu stiu daca in acest caz onorariul unui avocat nu ar depasi debitul, de aceea incerc sa ma descurc singur. Nu este o suma mare (desi pentru mine este semnificativa).
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
ken, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contestația la executare este singura cale de atac de care puteți uza, în propria apărare.
Invocați prescripția în motivarea contestației.
Altă soluție nu mai aveți, și dacă nu vă grăbiți să nu ieșiți din termenul scurt de doar 15 zile, nu veți mai putea face nimic.

Alte discuții în legătură

Firme recuperari creante cochintu cochintu buna ziua.am avut un debit catre romtelecom cateva facturi neplatite din anul 2011 in valoare de 1600 lei fiind intr-o situatie financiara foarte proasta la ... (vezi toată discuția)
Executare silita fara notificare mary7 mary7 Ce legi s-au incalcat de catre un birou executor judecatoresc atunci cind au inaintat la judecatorie incuviintarea executarii silite fara a notifica intr-un ... (vezi toată discuția)
Prescriptia comerciala Andrei T Andrei T creantele comerciale se prescriu in 3 ani. am o factura emisa in data de 21.08.2006 scadenta in 21.09.2006. acesta factura s-a prescris? care este data la care ... (vezi toată discuția)