avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura prestari servicii in tara pentru firma din ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura prestari servicii in tara pentru firma din Germania

Rog ajutor urgent!
am urmatorul caz: prestez servicii de instalatii in Romania pentru o firma din Germania pe baza de Contract si am urmatoarele intrebari:
1. cum se emite factura, cu TVA sau fara TVA? (am cod valid de TVA al firmei din Germania)
2. Factura se emite in EUR sau in RON?
3. Daca se emite in EUR cum se inregistreaza factura? se face conversia din EUR in RON la cursul din ziua emiterii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 11:17, 12 Octombrie 2009
1. Daca locul prestarii este in Germania sau este considerat ca fiind in Germania, factura se emite fara TVA (scutit cu drept de deducere);
2. Eu v-as sugera sa trimiteti o instiintare firmei germane cu suma in Euro si sa emiteti o factura fiscala in Lei la cursul BNR in ziua facturarii;
3. Daca emiteti in Euro (am mai vazut asa ceva, deci probabil ca ar fi chiar legal), puteti sa o inregistrati in contabilitate la cursul BNR din ziua emiterii.
1. Deoarece locul prestarii este in Romania factura se emite cu tva.
2. Fiind o factura externa se intocmeste de regula in Euro. O trimiteti la plata beneficiarului din Germnia, nu-i asa?
3. Regula este urmatoarea factura intocmita in Euro se inregistreaza in contabilitate pin conversia in lei valorii in Euro la cursul din data facturii. Se traduce la cererea organelor fiscale. Sau se intocmeste pe langa factura externa in Euro si o factura interna in lei tradusa in romaneste.
In principiu am inteles, dar firma din Germania imi plateste si TVA-ul?
da, trimit factura la plata beneficiarului din Germania.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
gabybej a scris:

In principiu am inteles, dar firma din Germania imi plateste si TVA-ul?
da, trimit factura la plata beneficiarului din Germania.


Firma germana va plati totalul facturii care include tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare srl neplatitor catre firma din sua efuionut efuionut Am un SRL neplatitor de TVA care activeaza in domeniul prestari servicii IT. Urmeaza sa semnez un contract de prestari servicii cu o societate din SUA si as ... (vezi toată discuția)
Tva aferent serviciilor prestate de o firma romaneasca unei firme din elvetia violeta radulescu violeta radulescu buna ziua, O firma din Romania presteaza servicii pentru o firma din Elvetia. Firma din Elvetia nu are reprezentanta in RO. Locul prestarii este in RO. Ma ... (vezi toată discuția)
La ce curs se achita? Nabuco Nabuco Buna ziua! Va rog ajutati-ma cu o indrumare! Prestez o categorie de servicii pe care o pot factura si incasa in euro, pe intern. Astfel ,exemplificativ, am ... (vezi toată discuția)