Forum Discuţii juridice Executare silită DECEDATI
Discuție deschisă în Executare silită

DECEDATI

La un contribuabil decedat, care are bunuri pe numele sau cum se scad amenzile contraventionale existente la primaria de domiciliu?
Prin plata lor de catre mostenitori sau lasate sa se prescrie. (5 ani de la aplicare).
Codul de procedura fiscala
Art. 27 Drepturile și obligațiile succesorilor
(1) Drepturile și obligațiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condițiile dreptului comun, dispozițiile art. 23 rămânând aplicabile.

(2) Dispozițiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligației de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică.

Asadar, numai impozitele si taxele si mai putin amenzile trebuie platite de succesori, conform codului de procedura fiscala.