Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... termen eliberare certificat medico legal
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

termen eliberare certificat medico legal

in cat timp trebuie eliberat un certificat medico legal? mentionez ca eu plus 3membri ai familiei mele am fost implicati intr un accident in care n am fost eu vinovat ,dauna totala a autoturismului meu plus vatamari corporale grave a mea si a inca doua persoane din masina mea. Persoana vinovata plus inca 3 membri ai familei ei au murit in accident.Nu pot fi despagubit de societatea de asigurari a vinovatului deoarece pana acum,mentionez ca a trecut 1 an si5luni de la accident ,inca nu s au eliberat certificatele medicale de deces de catre Medicina legala .am depus notificari in fiecare luna dar raspunsul a fost intotdeauna ca nu s bani ptr achitarea certificatelor si daca ma grabesc sa achit eu contravaloarea acestora
emil 49, utilizator
Ministerul Justitiei ,in Ordin nr. 1134 din 25/05/2000-pentru aprobarea Normelor procedurale privind efectuarea expertizelor, a constatarilor si a altor lucrari medico-legale ,publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 459 din 19/09/2000 ,prevede
Art. 18. - Examinarile medico-legale solicitate de persoanele interesate si eliberarea certificatelor medico-legale se efectueaza la sediul institutiilor de medicina legala. Certificatul medico-legal se elibereaza persoanei examinate in termen de maximum 7 zile de la examinare sau de la depunerea rezultatelor examenelor clinice si paraclinice indicate de medicul examinator.
ynocentta a scris:

Ministerul Justitiei ,in Ordin nr. 1134 din 25/05/2000-pentru aprobarea Normelor procedurale privind efectuarea expertizelor, a constatarilor si a altor lucrari medico-legale ,publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 459 din 19/09/2000 ,prevede
Art. 18. - Examinarile medico-legale solicitate de persoanele interesate si eliberarea certificatelor medico-legale se efectueaza la sediul institutiilor de medicina legala. Certificatul medico-legal se elibereaza persoanei examinate in termen de maximum 7 zile de la examinare sau de la depunerea rezultatelor examenelor clinice si paraclinice indicate de medicul examinator.

care e termenul de depunere a rezultatelor clinice si paraclinice de catre medicul examinator ? daca a trecut deja 1,5 ani si medicul refuza sa dea drumul rezultatelor pe motiv ca nu au venit bani de la buget ptr achitarea examinarilor pe care le a efectuat el . si din acest motiv imi spune ca daca ma grabesc sa achit eu contravaloarea lor si in 2 zile certificatele sunt gata