Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este constitutionala Legea 216/17.11.2016 inca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este constitutionala Legea 216/17.11.2016 inca nepublicata in MO?

L E G E
pentru completarea articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – La articolul 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, după alineatul (6) se introduc trei noi alineate, alin. (7) – (9), cu următorul cuprins:
„(7) Persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parţială s-au deschis în perioada 1 ian. 2011 – 16 iulie 2016, beneficiază de recalcularea pensiei prin aplicarea prevederilor alin. (4).
(8) Recalcularea prevăzută la alin. (7) se face la cererea persoanei interesate, iar drepturile de pensie recalculate se cuvin şi se plătesc începând cu luna următoare înregistrării acesteia la casa teritorială de pensii în evidenţele căreia se află dosarul de pensie al solicitantului.
(9) Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”
Observatii;
1. Presupunand ca va fi publicata in MO pana la 1 dec. 2017, rezulta ca numarul persoanelor beneficiare se reduce la alin. (7) la intervalul 1 dec. 2012-16 iul. 2016 din cauza faptului ca pensionarea anticipata partiala este posibila cu maxim 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare.
2. Un pensionar care a depus cererea pe 1 decembrie 2017 dar a fost pensionat pe 30 noiembrie 2012 anticipat cu 5 ani penalizare nu primeste recalcularea, in timp ce altul care depune cererea in aceeasi zi de 1 dec 2017 dar a fost pensionat pe 1 dec. 2012 cu penalizare tot de 5 ani, primeste recalcularea.
ion +, utilizator
Decizia CCR nr. 437/29.10.2013
"Suntem în prezenţa unei reguli imperative de la care nu se poate deroga în materie civilă[…], indiferent dacă este vorba de legi materiale sau legi procesuale. Deci, chiar şi în ipoteza în care legiuitorul ar dori în mod justificat să înlăture sau să atenueze unele situaţii nedrepte, nu poate realiza acest lucru prin intermediul unei legi care să aibă caracter retroactiv, ci trebuie să caute
mijloacele adecvate care să nu vină în contradicţie cu acest principiu constituţional. Prin urmare, a proceda altfel, ar însemna o încălcare a prevederilor art.15 alin.(2) din Constituţie'.
Mai mult ca sigur merita un proces pentru cine are penalizare de 45% si se gaseste in situatia de a fi ajuns la limita de varsta in octombrie 2017 pentru ca omologul lui cu o luna mai tarziu la depunerea dosarului i se restituie 15%.
Raspuns la intrebare; decizia mea de pensionare anticipata a venit dupa 6 luni de insistente iar plata restantelor am primit-o dupa 8 luni.
ion +, utilizator
Problema sta cam in felul urmator.
La 23.11.2017 intra in vigoare legea 216/2017. Cei care au depus dosarul pentru pensie aniticipata partial (p.a.p.) in perioada 01.01.2011 (cand intra in vigoare leg. 263/2010) respectiv 16.07.2016 (cand intra in vigoare leg. 142/2016), si care nu au trecut la pensie pentru limită de varsta (p.l.v.), pot face cerere pentru a beneficia de leg. 216/2017. Care sunt calculele ? Pai cei care au depus dosarele pe p.a.p. in perioada 01.01.2011 – 16.07.2012, nu mai beneficiaza de leg. 216/2017 deoarece au implinit 5 ani si au trecut din oficiu de la p.a.p. la p.l.v. Cei care au depus dosarele incepand cu data de 17.07.2012 si care nu au nici un fel de document (adeverinţe grupe de munca, sporururi, etc.) care sa le reduca varsta standard de pensionare, beneficiaza de legea 216/2017. Daca au depus cerere cu data intrarii in vigoare a legii (23.11.2017), atunci incepand cu luna decembrie 2017, vor beneficia de recalcularea p.a.p. , pana la indeplinirea conditiilor de p.l.v. cand vor fi trecuti din oficiu. Legea nu se aplica retroactiv. Adica nu se recalculeaza si din urma, decat de la 01.12.2017. Prin urmare eu cred ca nu este vorba de neconstitutionalitate , asa cum afirma Dl. Ion. In OUG 1/2013 este vorba de altceva. Leg. 216/2017 s-a emis, spun parlamentarii, pentru a elimina discriminarea pentru cei care au depus dosarele de p.a.p. in perioada 01.01.2011 – 16.07.2016. Sa creada iei asa ceva. Nu toti oamenii care suntem in varsta am dat in mintea copiilor, cum ne cred ei. Reparatie era daca toti care am depus dosarele de p.a.p. in perioada 01.01.2011 – 16.07.2016. , beneficiam de leg 216/2017., indiferent ca am trecut la p.l.v. sau nu. Adica trebuia facut o derogare de la lege printr-o OUG, sau ce alte parghii aveau ei ca legiuitori. Va asigur ca putini pensionari au ramas sa beneficieze de acesta lege, pentru ca majoritate au grupe de munca, si au trecut deja la p.l.v. Dar ei din ce sa-si mai faca “pensiile nesimtite”. Asa au facut toate partidele care au fost la putere si asa vor proceda si cele care vor veni. Si noi prostii le dam votul. Asa ne trebuie !

Noapte frumoasa.