Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... art 65 din lg pensiilor s-a schimbat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

art 65 din lg pensiilor s-a schimbat?

O persoana a fost pensionata partial anticipat in august 2015, In urma modificarii acestui articol 65 din legea pensiilor, ce se intampla? Ce i se schimba pensionarului? Ia bani mai multi la pensie? Se face din oficiu sau merg pensionarii la casa de pensii?
1. Art. 65 din Legea 263/2010 a fost modificat de OUG nr. 103 din 14 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1010 din 20 decembrie 2017 , LEGEA nr. 144 din 26 iunie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 491 din 28 iunie 2017 , LEGEA nr. 216 din 17 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 908 din 20 noiembrie 2017 .

2. Persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parțială s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011-16 iulie 2016 beneficiază de recalcularea pensiei prin aplicarea prevederilor alin. (4).

(4) Cuantumul pensiei anticipate parțiale se stabilește din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă, prin diminuarea acestuia în raport cu stagiul de cotizare realizat și cu numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare, conform tabelului nr. 2^1. Tabelul nr. 2^1
Perioada de cotizare realizată peste stagiul standard complet de cotizare prevăzut în anexa nr. 5 Procentul de diminuare pentru fiecare lună de anticipare (%)
până la 1 an 0,50
peste 1 an 0,45
peste 2 ani 0,40
peste 3 ani 0,35
peste 4 ani 0,30
peste 5 ani 0,25
peste 6 ani 0,20
între 7 și 8 ani 0,15
pentru mai multe detalii apasati aici : [ link extern ]
Daca v-ati deschis drepturile la pensie anticipata partiala anterior datei de 16/07/2017 si nu ati trecut la limita de varsta, atunci trebuie sa depuneti cerere de recalculare in vederea aplicarii prevederilor legii 216/2017.
Noile drepturi se vor acorda icepand cu luna urmatoare a depunerii cererii.