avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii cf. OUG 79/2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii cf. OUG 79/2017

Buna ziua,
In cazul veniturilor din drepturi de autor care sunt contributiile ce se vor achita?
Eu inteleg asa:
IMPOZIT ( final 10%) aplicat la BRUT - 40% (cota forfetara)
CAS (25% ) aplicata la salariul brut (minim sal. minim brut pe tara)
CASS (10%) aplicata la venitul brut (minim salariul minim brut pe tara)
Ce se intampla in cazul contributiei asiguratorii pentru munca ( 2,25% ) achitata de catre platitorul de venit? Aceasta se va aplica si asupra veniturilor din drepturi de autor?
Totodata, vreau sa va intreb: daca o persoana este salariata ( salariu mai mare de 1900 lei brut si, in paralel, realizeaza si venituri din drepturi de proprietate intelectuala ( sume sub 1900 de lei) , pentru cea de a doua categorie de venituri va achita contributii calculate la sal. minim pe economie, sau la efectiv suma castigata?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2017
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:41, 21 Noiembrie 2017
Venitul din drepturi de proprietate intelectuala este asimilat salariului.

Ca urmare, in cazul de mai sus, CASS se va calcula la suma efectiv realizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat trebuie sa plateasca angajatorul pentru contractul meu part time de 2 ore? Samicri Samicri Buna ziua, Sunt medic rezident si am incheiat contractul de munca cu spitalul la care voi lucra ( angajatorul fiind MS ). Pentru acest contract voi plati ... (vezi toată discuția)
Contract drepturi autor Patience Patience Buna ziua, Trebuie sa inchei un contract de drepturi de autor si nu am mai facut asta pana acum, asa ca, dupa ce am cautat informatii pe net, vin si va ... (vezi toată discuția)
Drepturi de proprietate intelectuala - calcul plafon adriana.toader92 adriana.toader92 Buna ziua! Castig venituri exclusiv din drepturi de proprietate intelectuala. Conform contractului, castig 2979 lei brut. Net, imi intra 2800 de lei in ... (vezi toată discuția)