Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii cf. OUG 79/2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii cf. OUG 79/2017

Buna ziua,
In cazul veniturilor din drepturi de autor care sunt contributiile ce se vor achita?
Eu inteleg asa:
IMPOZIT ( final 10%) aplicat la BRUT - 40% (cota forfetara)
CAS (25% ) aplicata la salariul brut (minim sal. minim brut pe tara)
CASS (10%) aplicata la venitul brut (minim salariul minim brut pe tara)
Ce se intampla in cazul contributiei asiguratorii pentru munca ( 2,25% ) achitata de catre platitorul de venit? Aceasta se va aplica si asupra veniturilor din drepturi de autor?
Totodata, vreau sa va intreb: daca o persoana este salariata ( salariu mai mare de 1900 lei brut si, in paralel, realizeaza si venituri din drepturi de proprietate intelectuala ( sume sub 1900 de lei) , pentru cea de a doua categorie de venituri va achita contributii calculate la sal. minim pe economie, sau la efectiv suma castigata?
Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Venitul din drepturi de proprietate intelectuala este asimilat salariului.

Ca urmare, in cazul de mai sus, CASS se va calcula la suma efectiv realizata.