Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... A cui este răspunderea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

A cui este răspunderea?

Cine este sancționat pt lăsarea nesupraveheata a animalelor daca proprietarul lor are o înțelegere verbală cu ciobanul și acesta din urma nu ingrijeste si nu supravegeaza animalele, ele pătrunzînd pe proprietatile altor proprietari și pot prezenta pericol pt bunuri sau persoane?
~ Conținut șters la cerere ~
Daca nu exista un contract intre proprietar si cioban, raspunde exclusiv proprietarul,ciobanul este doar un prepus care are doar paza materiala.