Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negocieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negocieri

Buna ziua,

Avand in vedere ca societatea la care lucrez are deja CCM, este obligatoriu sa incepem negocierile colective la nivel de unitate, pentru punerea in aplicare a OUG nr. 79/2017?
Care ar fi modalitatea de finalizare a acestor negocieri (ca si document)?

Va multumesc.
art.VII din OUG 82/2017
....
Prin derogare de la prevederile art. 129 alin. (3) și (5) din Legea nr. 62/2011, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru punerea în aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 79/2017 este obligatorie negocierea colectivă a actelor adiționale la contractele și acordurile colective de muncă în vigoare.

In speta, este obligatorie negocierea care se poate finaliza cu :
- incheierea unui act aditional la c.c.m. privind modificarea salariilor si apoi de o decizie colectiva sau acte aditionale la c.i.m.

sau

- un proces verbal privind nemodificarea salariilor
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc.
O zi frumoasa.