Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla daca nu opresti la semnalul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla daca nu opresti la semnalul politistului ?

Buna ziua,

Sa presupunem ca cineva conduce masina si depaseste o autoutilitara pe linie continua depasind si viteza legala cu aprox 40KM/h avand aprox 100km/h in zona cu limita 60. Este vazut de un echipaj cu mcv care venea de pe contrasens a aprins girofarurile si a oprit cu roata fata stanga pe banda noastra de mers dand flashuri cu farurile. nu au coborat din masina nu au scos mana sau bastonul pe geam. Noi ne-am vazut de drum mai departe, insa nu am mai vazut autoutilitara si nici masina de politie sa vina dupa noi . Nu stiu ce se poate intampla in acest caz si nu inteleg de ce nu a venit politia dupa noi daca au vrut sa ne opreasca, ne puteau ajunge din urma cu usurinta si sa ne conduca intr-o parcare, ca se ne poata arde in siguranta nu pe marginea drumului.
AndrasM, utilizator
Nu a fost un semnal de oprire, ci unul de atentionare. Posibil sa nu mai faceti asa ceva. Daca e sa vina si amenda, veti primi o citatie pentru prezentare la politie, in vederea identificarii vinovatului si intocmirea PV de contraventie, Sau s-ar putea sa nu vina nimic.