Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anularea pensiei

Buna ziua
As dori sa stiu daca pot solicita anularea pensiei civile pana la implinisearea varstei standard conform legi263/2010 si sa primesc doar pensia militara.
Legea 263/2010

Articolul 106

(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.

Art.114

(4) Suspendarea plății pensiei și/sau a indemnizației pentru însoțitor se poate face și la cererea pensionarului, situație în care suspendarea plății se face începând cu luna următoare celei în care a fost înregistrată cererea.
Eu am cumul de pensii cu grad de invaliditate 2. Cea militara 16 ani vechime si ultima cea civila de 5 ani.Pot solicita suspentadea pensiei civile in baza art.116 din leagea 263/2012 pana la implinirea varstei standar de pensionare civile conform art 54 alin ?Art 77/223/2015 m-ar ajuta?Nu vreau sa imi aprobe cererea de suspentare a ambelor pensii doar cea civila si sa raman cu cea militara.La momentul pensionarii cotazasem la sistemul public de pensii.
roxyelena800, utilizator
Eu am cumul de pensii cu grad de invaliditate 2. Cea militara 16 ani vechime si ultima cea civila de 5 ani.Pot solicita suspentadea pensiei civile in baza art.116 din leagea 263/2012 pana la implinirea varstei standar de pensionare civile conform art 54 alin ?Art 77/223/2015 m-ar ajuta?Nu vreau sa imi aprobe cererea de suspentare a ambelor pensii doar cea civila si sa raman cu cea militara.La momentul pensionarii cotazasem la sistemul public de pensii.