Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita RCA

Buna ziua. Am vindut cu contract autoturismul proprietate personala vineri 27.10.2017. Luni in data de 30.10.2017 am scos-o de la taxe si impozite iar in data de 09.11.2017 am mers la societatea de asigurari ,,city insurance,, pentru restituirea diferentei din polita de asigurare. In urma cererii am fost instiintat ca nu va fi decontata diferenta de polita deoarece cumparatorul a avut un eveniment rutier din cauza lui in seara zilei de 27.10.2017(ziua cumparari de catre el ), motiv pt. care s-a deschis un dosar de dauna pe polita respectiva. am mai fost instiintat si ca punctajul (BONUS) i-mi va fi afectat motiv pt care politele viitoare vor avea un cost mai mare pana ajung la bonus maxim.
Intrebare.
Este corect ca in conditiile in care autoturismul nemaifiind proprietatea mea, conform contractului, sa-mi afecteze punctajul bonus cu toate ca evenimentul nu a fost produs de mine ci de persoana care-l avea deja in proprietate conform contractului, si eu sa platesc in continuare costuri mai mari in urmatorii ani neavand de peste 20 de ani de cind am permis nici un eveniment?
Daca din pacate, in momentul vanzarii auto, i-ati dat cumparatorului o copie a politei RCA,"sa aiba cu ce ajunge acasa",si a produs un accident, da, despagubirea se va face in baza politei dv RCA.
nu i-am dat copie dupa polita si i-am si spus sa-si faca asigurare pentru ca a mea nu mai e valabila deoarece am semnat pe certificatul de inmatriculare la instrainat. Nestiind ca polita ramane totusi valabila. Masina a fost gasita cu polita valabila in baza de date.
Presupun ca agentul constatator verifica certificatul de inmatriculare in momentul constatarii daunei.
liviuliana, utilizator
Cu toate acestea eu voi ramane cu dauna in baza de date si voi pierde bonificatia?. Nu s-ar putea ca el sa fie penalizat in momentul când va face asigurarea pt. a-si inmatricula autovehiculul?
Multumesc pentu explicatii.