Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... deplasarea coloanei oficiale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

deplasarea coloanei oficiale

Daca trecerea unei coloane oficiale te surprinde intr-o intersectie/piata mare, cum este de exemplu cea de la Arcul de Triumf din Bucuresti, atunci ce trebuie sa faci: opresti unde te gasesti sau te deplasezi, traversezi/cauti marginea drumului, si opresti acolo?
De regula coloanele oficiale prezinta antemergator ,echipaj de politie sau agenti de circulatie care dispun fie oprirea provizorie a traficului, fie deplasarea vehiculelor pe banda din dreapta,
astfel incat banda a 2-a sa poata fi utilizata de coloana oficiala