Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura negociere salarii ca urmare a modificarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura negociere salarii ca urmare a modificarii Codului Muncii

Buna ziua,
In conditiile in care nu exista CCM la nivel de unitate si nici reprezentanti ai salariatilor, care este exact procedura de urmat, pentru negocierea salariilor, ca urmare a trecerii contributiilor in sarcina angajatilor?
Eu am identificat urmatoarele etape, care nu stiu daca sunt exact ceea ce e necesar a fi facut:
1. Decizia conducerii societatii cu privire la stabilirea unui nr de X reprezentanti ai societatii
2. Convocarea salariatilor la o data prestabilita, pentru numirea reprezentantilor acestora
3. Incheierea unui P-V, ca urmare a intalnirii salariatilor/reprezentantii conducerii - prin care s-au stabilit reprezentantii
4. Convocarea reprezentantilor salariatilor pentru negocierea efectiva
5. Incheierea unui P-V in urma intalnirii dintre angajator si reprezentantii salariatilor, in care se decide directia pe care urmeaza sa o aibe salariile din cadrul societatii.
Dvs cum ati gandit acesti pasi? Daca aveti si formulare pentru pasii in cauza, mi-ar fi de mare ajutor,
Multumesc!
Pasii mentionati sunt corecti.
Buna ziua!
La noi e o situatie mai speciala. Avem contract colectiv inregistrat la ITM, dar acum nu mai avem printre salariati reprezentantii acestora (au plecat) si nici peste 21 salariati nu mai avem.
In acest caz:
1. se aleg alti reprezentanti si se urmeaza procedura de mai sus? Se mai depune ceva la ITM?
SAU
2. Pot convoca toti salariatii intr-o zi, fara a alege reprezentanti (mai suntem 12 salariati), si sa se negocieze noile salarii brute?
Va multumesc!
Puteti alege alti reprezentanti si sa demarati negociere sau puteti convoca toti salariatii la negociere pentru a aplica OUG 79/2017 .

Nu se depun actele privind o astfel de negociere la ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic