Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 82/2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 82/2017

Va rog sa ma ajutati cu o explicatie/indrumare in ceea ce priveste aplicare Art. VII, ali. (1) "initierea negocierii colective pentru punerea in aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 79/2017..."
Cum trebuie facuta aceasta negociere, ce presupune ea si ce pasi (proceduri) ar trebui urmati.
Multumesc mult pentru
Pasii sunt :
- convocarea salariatilor sau a reprezentantilor acestora la negociere

- incheierea unui proces-verbal al negocierii

- emiterea documentelor pentru punerea in aplicare celor stabilite prin negociere.
Buna seara,
Daca nu exista reprezentanti si se face dovada ca nu s-a prezentat nimeni la sedinta de alegere a reprezentantilor salariatilor, se considera indeplinita obligatia angajatorului de a initia negocierea in vederea aplicarii OUG 82/2017?

Daca angajatorul este de acord cu pastrarea venitului net, mai este necesara negocierea colectiva? Trebuie neaparat incheiat ccm doar pentru acest lucru? ce trebuie trecut in acel ccm referitor la noile modificari? Nu este suficienta o decizie a angajatorului prin care se spune ca nu se va micsora salariul net?
In cazul in care angajatorul pastreaza netul si mareste brutul, chiar si societatile cu un salariat trebuie sa incheie ccm?
Multumesc
1. In situatia mentionata de dvs, se considera indeplinita obligatia angajatorului de a initia negocierea in vederea aplicarii OUG 79/2017.

2. Nu trebuie incheiat c.c.m. .

3. Legea prevede negocierea.... insa consider ca este suficienta decizia angajatorului de pastrare a salariului net .
Insa cel mai bine, pentru astfel de situatii, intrebati in scris la ITM/Inspectia Muncii/Ministerul MUncii.
Cornel Vasile, Consilier juridic