Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Stimate domn Liviu Nistea care sunt urmatorii mostenitori dupa copii defunctului ,asta ma intereseaza
Copii defunctului pot da partea lor mamei ,daca dansii erau divortati ?
Ati mai postat o data intrebarea si v-am raspuns.
Sotii au fost divortati, dar au avut bunuri comune, pentru care nu au facut partaj. Astfel, in continuare ei sunt amandoi proprietari.
Averea dupa socru consta in cota de 1/2 din aceste bunuri comune. Cealalta 1/2 e a soacrei.
Jumatatea socrului revine integral, copiilor.
Daca copii, amandoi, renunta, jumatatea socrului va reveni parintilor, fratilor si surorilor socrului.
Deci dupa copii, urmatorii mostenitori sunt parintii, fratii si surorile decedatului, sau urmasii acestora (nepoti de la frati si surori).
Copiii defunctului pot da partea lor mamei, chiar daca sunt divortati, dar numai dupa dezbaterea succesiunii.