avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Stimate domn Liviu Nistea care sunt urmatorii mostenitori dupa copii defunctului ,asta ma intereseaza
Copii defunctului pot da partea lor mamei ,daca dansii erau divortati ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:53, 28 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati mai postat o data intrebarea si v-am raspuns.
Sotii au fost divortati, dar au avut bunuri comune, pentru care nu au facut partaj. Astfel, in continuare ei sunt amandoi proprietari.
Averea dupa socru consta in cota de 1/2 din aceste bunuri comune. Cealalta 1/2 e a soacrei.
Jumatatea socrului revine integral, copiilor.
Daca copii, amandoi, renunta, jumatatea socrului va reveni parintilor, fratilor si surorilor socrului.
Deci dupa copii, urmatorii mostenitori sunt parintii, fratii si surorile decedatului, sau urmasii acestora (nepoti de la frati si surori).
Copiii defunctului pot da partea lor mamei, chiar daca sunt divortati, dar numai dupa dezbaterea succesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ada969 ada969 Buna ziua. Am avut un mariaj frumos timp de 25 de ani. M-am stabilit in Anglia impreuna cu sotia acum 14 ani si am dubla cetatenie. In urma cu 6 ani mi-a murit ... (vezi toată discuția)
Drepturi mostenire geta2005 geta2005 Soțul meu ,fiu unic a decedat înaintea mamei lui eu nora am dreptul la mostenire , casa si terenul soacrei mele ? Mentionez ca nu am avut copii cu soțul meu. (vezi toată discuția)
Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)