Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna ziua! Pot sa-mi dau demisia fara preaviz in cazul in care eu nu am drepturi egale cu colegii mei? Sunt angajata la patron. In zilele libere de la stat eu lucrez 12 ore pe zi,pe cand colegele mele au dreptul sa plece mai devreme cu 2-3 ore. Nu mi se pare corect, mai ales atata timp cat eu nu eram informata de plecarea colegelor,am aflat din intamplare. As dori sa stiu daca pot invoca acest motiv , lipsa egalitatii intre angajati pentru a nu efectua preavizul pentru ca nu-mi doresc sa mai petrec nici o zi acolo
Da,sunt platita pentru 8 ore lucrate, nu 12. Sunt obligata sa semnez fisa de pontaj zilnic cu ce mi se impune,desi eu muncesc 12. Dar din nou, cum pot dovedi ca lucrez 12? Nu stiu daca sunt pontata macar 8 ore pentru ca nu am mai vazut stat de plata ori fluturas de salariu din decembrie 2016.
Nu semnați condică de prezenta?
Ba da,semnez, dar intre astea 12 ore imi sunt bagate 2 ore pauza,fictiv pentru ca eu tot lucrez.tinand cont ca se semneaza statele de plata de altcineva se poate modifica si condica de prezenta la sfarsitul lunii...
Daca se foloseste condica de prezenta, atunci aceasta trebuie sa aiba semnatura dvs si ora venirii plus ora plecarii ... prin urmare, credeti ca vi se falsifica semnatura?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Desigur. Daca semneaza altcineva statul de plata nu se numeste fals? Ar putea fi cazul si la condica de prezenta.