Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ce diferente exista intre un inspector superior si un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ce diferente exista intre un inspector superior si un inspector principal ?

Buna ziua !

Recent la o institutie de stat s-au scos la concurs mai multe posturi.
Este vorba despre un post de inspector superior, grad 2, nivel studii superioare,
si un post de inspector principal, grad 2, nivel studii superioare.
Am inteles ca primul ia un salariu mai mare,
dar si un coeficient aferent salariului mai mare,
insa amandoi au aceleasi studii, acelasi grad, ....

Am cautat pe Internet sa inteleg
ce diferente exista intre un inspector superior si un inspector principal,
daca exista o diferenta de studii sau de vechime in munca
pentru a opta pentru unul din cele 2 posturi,
insa nu am gasit.
La institutiile de stat este o alta regula decat in privat ....
La fel, la personalul contractual din institutiile de stat este o alta regula
decat in cazul functionarilor publici ....

Va rog frumos sa imi explicati:
- ce diferente exista intre un inspector superior si un inspector principal ?
oanaportar, utilizator
LEGE nr. 188 din 8 decembrie 1999 (**republicată**)(*actualizată*) privind Statutul funcţionarilor publici*)
ART. 57
  (1) Recrutarea în vederea intrării în corpul funcţionarilor publici se face prin concurs, în limita funcţiilor publice vacante rezervate în acest scop prin planul de ocupare a funcţiilor publice.
  (5) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie se stabilesc astfel:
  b) 5 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional principal;
  c) 9 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional superior.
Miliarde si miliarde de multumiri !!!!.....

Nu stiam ce prevedere legala se explica...
cautam in Legea salarizarii,...
Acum este foarte clar .....
oanaportar, utilizator