avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ce diferente exista intre un inspector superior si un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ce diferente exista intre un inspector superior si un inspector principal ?

Buna ziua !

Recent la o institutie de stat s-au scos la concurs mai multe posturi.
Este vorba despre un post de inspector superior, grad 2, nivel studii superioare,
si un post de inspector principal, grad 2, nivel studii superioare.
Am inteles ca primul ia un salariu mai mare,
dar si un coeficient aferent salariului mai mare,
insa amandoi au aceleasi studii, acelasi grad, ....

Am cautat pe Internet sa inteleg
ce diferente exista intre un inspector superior si un inspector principal,
daca exista o diferenta de studii sau de vechime in munca
pentru a opta pentru unul din cele 2 posturi,
insa nu am gasit.
La institutiile de stat este o alta regula decat in privat ....
La fel, la personalul contractual din institutiile de stat este o alta regula
decat in cazul functionarilor publici ....

Va rog frumos sa imi explicati:
- ce diferente exista intre un inspector superior si un inspector principal ?
Ultima modificare: Luni, 4 Decembrie 2017
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 11:15, 11 Decembrie 2017
LEGE nr. 188 din 8 decembrie 1999 (**republicată**)(*actualizată*) privind Statutul funcţionarilor publici*)
ART. 57
  (1) Recrutarea în vederea intrării în corpul funcţionarilor publici se face prin concurs, în limita funcţiilor publice vacante rezervate în acest scop prin planul de ocupare a funcţiilor publice.
  (5) Condiţiile minime de vechime în specialitatea studiilor necesare participării la concursul de recrutare organizat pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie se stabilesc astfel:
  b) 5 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional principal;
  c) 9 ani în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice, pentru ocuparea funcţiilor publice de execuţie de grad profesional superior.
Miliarde si miliarde de multumiri !!!!.....

Nu stiam ce prevedere legala se explica...
cautam in Legea salarizarii,...
Acum este foarte clar .....
Ultima modificare: Luni, 11 Decembrie 2017
oanaportar, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurs functionar public KARINA1967 KARINA1967 din pacate nu ma incadrez la consilier principal, cel putin asa sustine Legea 188/1999, functionarilor publici, art. 57, sau cel putin asa sustine comisia de ... (vezi toată discuția)
Functionar public cetateanuly cetateanuly Sunt angajat ca referent cu toate ca am studii superioare terminate inaintea angajarii Am acceptat acest post pentru ca doar posturile de referent erau ... (vezi toată discuția)
Ajutor juristi!! PAULANEDE PAULANEDE Buna ziua, va rog sa ma ajutati. Lucrez de 18 ani in cadrul unui Birou Notarial, am terminat fac. de drept, dar notarul a refuzat in tot acest timp sa ma ... (vezi toată discuția)