Forum Discuţii juridice Executare silită Doresc să mă angajez dar am poprire pe conturi. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Doresc să mă angajez dar am poprire pe conturi. Dacă îmi fac un cont nou pot evita poprirea pe salariu?

Am propire pe conturi bancare in urma neplatii unei facturi catre o firma de produse cosmetice ,am fost data in judecata si drept urmare conturile bancare active la momentul respectiv prezinta propiri .ideea este ca fiind plecata din tara pana de curand nu a fost o problema.dar acum intentionez sa ma angajez si sa nu as vrea ca sa existe posibilitatea de a mi se opri toti banii .ce as putea sa fac ? Sa iau legatura cu executorul sau sa fac alt cont bancar .exista oare posibilitatea sa fie blocati banii si pe alt cont bancar ? Unul deschis nou .multumesc
Manuela Rășină, administrator
Eu va recomand din propriile experiențe sa faceți cât puteți de repede plata in orice mod posibil. Chiar dacă deschideți alt cont bancar o sa fie găsit in sistem in scurt timp și o sa aveți blocaj și pe acel cont.
Nu puteți scăpa de executarea silita, trebuie să achitați creanța cât mai repede posibil, pentru că plătiți dobânzi sau penalizări pentru orice întârziere.
Dacă vă angajați, o să vă pună poprire și pe salariu 33% din venitul lunar net.

De ce toata lumea vorbeste de "33% din venitul lunar net"? Legea nu spune " PANA LA 33% din venitul lunar net"? Pentru ca nu e nicidecum acelasi lucru, nu?
gi-jane2, moderator
Executorul infiinteaza poprire pe 1/3 din salariu, Pt " pana la" , trebuie apelat la instanta cu o contestatie la executare si prezentat situatia financiara, Cat " pana la", decide instanta.
Am inteles, gi-jane2. In practica judiciara, Instantele obisnuiesc sa fixeze procente mai mici de 33%, si daca da, cat anume? Ideea este daca merita incercat, daca merita platita taxa timbru, onorariu avocat si timpul alocat unei astfel de actiuni.