Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amenda ratb doar cu CNP?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amenda ratb doar cu CNP?

am fost gasit azi de controlorii RATB fara calatorie valida. dupa indelungi discutii (pasnice, de altfel, le-am aratat copie de buletin pe telefon pentru ca mi-am amintit ca am, nu aveam buletinul la mine, nu aveam nici bani de niciun fel nici sa platesc suprataxa) mi-au notat doar CNP-ul in telefonul unuia dintre ei si au zis ca o sa faca procesul verbal la depou cand ajung. eu m-am oferit sa il faca pe loc si m-am si legitimat... asa ca le-am multumit si am plecat. din cate stiu eu, in situatia asta, nu am ce amenda sa platesc. nu a venit echipaj, nu am refuzat legitimarea, nu am semnat nimic, m-au si lasat sa plec... totusi, intreb: e posibil sa primesc acasa vreo amenda?
multumesc.
In baza CNP-ului ,angajatii RATB vor obtine datele necesare incheierii procesului verbal de contraventie pe care il veti primi la domiciliu
Aveti termen de 48 ore de la comunicarea PV sa achitati jumatate din amenda aplicata