Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suspiciune de consum de apă rece incorect declarat. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suspiciune de consum de apă rece incorect declarat. Ce măsuri legale se pot lua, ținând cont că în apartament locuiește un chiriaș?

Buna ziua.In data de 20 06 2017 veneam cu intrebarea referitoare la despagubiri provocate prin inundare de catre vecinul de la etajul superor.Atunci am renuntat la actiune in instanta pe motive umanitare.Acum alte probleme au aparut.De 6 luni acelasi chirias raporteaza catre asociatia de locatari un consum de apa de 2 m cubi in 6 luni pe ceasul aferent alimentarii bucatariei,a centralei de apartament si o masina de spalat automata in conditiile in care locuiesc in 2 adulti si un copil in permanenta.Tin sa precizez ca am anuntat in repetate randuri administratul asociatiei despre problema si nu a intreprins nici o masura in conditiile in care avem un consum suplimentar de 1.3 m cubi de apa /apartament.Eu suspicionez o racordare ilegala la coloanele comune de apa rece si prin faptul ca am fost inundat in zona coloanei de apa cam in aceasi perioada de cand a scazut raportarea consumului de la 4 m cubi la 1 sau chiar 0 in 4 luni din 6 luni monitorizate.Ce masuri legale ar putea fi intreprinse tinand cont ca este o proprietate si este locuita de un chirias.Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Sesizati presedintele sa-i verifice apometrele.Este clar ca s-au defectat.Daca sunt mai vechi,trebuie sa le faca metrologia.
Au fost verificate acum o luna si a zis ca apometrele sunt in regula
Daca apometrele sunt in regula atunci va aflati intr-un impas pentru ca nu puteti proba suspiciunea de furt
Chiar daca spatiul cu destinatia de locuinta este locuita si folosita de catre chirias,apometrele apartin proprietarului apartamentului
Daca nu puteti demonstra pretinsa fapta penala,nu va puteti ridica cu pretentii impotriva proprietarului
Aspectul invocat ca locuiesc 2 adulti nu constituie temei legal sa aveti suspiciuni asupra consumului de apa
Se poate ca adultii sa aiba serviciu sau alte activitati ,sa locuiasca efectiv putin timp in apartament respectiv sa nu consume apa ca si alte familii de ex cu pensionari care locuiesc permanent si consuma apa
Pot fi 2 adulti care pleaca la 7 dimineata si se intorc acasa la ora 22,consuma evident mai putina apa fata de o familie compusa din 3 membrii dar care toti stau acasa
Am specificat ca sunt 2 adulti si un copil si stau chiar deasupra mea si la bloc se aude in permanenta cum funcctioneaza o masina de spalat si programul de munca este un program normal si asta nu inseamna ca ii urmaresc ci se aude ca asa e la bloc .Ca exemplu sunt si alte familii care tot la fel lucreaza si au un copil dar raporteaza un consum mediu de 10-12 mcubi.Iar problema numarul 2 este ca la ceasul aferent baii exista un consum normal [3 m cubi/luna] iar la bucatarie unde este si centrala care produce apa calda atat pt baie cat sila bucatarie un consum de 2 mcubi in 6 luni conform indexului declarat al ceasului de apa[ex .in 29/06/17 index 473 si in 29/11/2017 index 475]adica exact 2 metri in 6 luni
anechitei, utilizator
Legea 230/2007 de infiintare, organizare su functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 15. - Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat sa accepte accesul in apartamentul sau in spatiul sau al unui delegat al asociatiei, atunci cand este necesar sa se inspecteze, sa se repare ori sa se inlocuiasca elemente din proprietatea comuna, la care se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile de urgenta, cand accesul se poate face fara preaviz