avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Sunt acuzată că am făcut un blog anonim în care ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Sunt acuzată că am făcut un blog anonim în care cineva este calomniat. Ce pot face eu pentru a-mi dovedi nevinovăția?

Buna ziua! Sunt acuzată că am făcut un blog anonim in care cineva este calomniat. Ce pot face eu pentru a-mi dovedi nevinovăția? Menționez că nu doresc un proces cu cel care mă învinovățește, nu doresc daune morale, ci doar sa demonstrez că nu eu sunt in spatele blogului. Acuzația nu este una directa.
Ultima modificare: Duminică, 4 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Sava Vali , utilizator 15:07, 12 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe scurt: nu puteti dovedi, el va trebui sa dovedeasca ce sustine, iar Politia nu se baga, asa ca nu prea vad cum ar putea dovedi.
Ultima modificare: Vineri, 8 Decembrie 2017
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Pe scurt: nu puteti dovedi, el va trebui sa dovedeasca ce sustine, iar Politia nu se baga, asa ca nu prea vad cum ar putea dovedi.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok, tema pentru acasa: dovediti ca nu sunteti detinatorul domeniului eurosceptic.ro sau al oricarui alt domeniu inregistrat prin Domains by Proxy sau firme similare. Daca Politia nu se baga, nu veti putea dovedi asta.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Păcat că nu se poate face nimic, e deranjant sa fii acuzat de lucruri pe care nu le-ai făcut.

Ok, tema pentru acasa: dovediti ca nu sunteti detinatorul domeniului eurosceptic.ro sau al oricarui alt domeniu inregistrat prin Domains by Proxy sau firme similare. Daca Politia nu se baga, nu veti putea dovedi asta.

Revin cu problema cu blogul. Am făcut greseala de a lăsa un comentariu pe acel blog pe care nu l-am făcut eu, dar bănuiesc cine l-a făcut și îmi apare și numele. Acel comentariu suna cam așa: "Orice om poate sa greseasca, dar numai cel fără minte staruie in greșeală". Repara-ti greseala, fii un om corect! Ce câștigi daca faci rău altora? Eu îndemnăm persoana care a scris blogul să îl șteargă, dar pare altfel, pare ca recunosc vina. Vreau să știu dacă poate să mă dea in judecata pe baza acelui comentariu?

Alte discuții în legătură

Comentariu ofensiv la adresa mea pe un site; cu numele meu intreg la vedere; adminul refuza sa-l stearga la cerere BIM94 BIM94 Buna ziua, Mai demult am intrat pe un site unde se posteaza stiri politice si acolo era instalat un plug-in Facebook, ceea ce imi permitea sa postez direct ... (vezi toată discuția)
blogger dat in judecata pt dezvaluire posibil furt de identitate AlexandraTim AlexandraTim Buna ziua. Sunt un blogger ce in urma cu cativa ani bantuia pe chat-uri si tot dadea de un personaj dubios ce se dadea drept un intelectual, iar daca il ... (vezi toată discuția)
Administrator asociatie locatari adivlad adivlad Administratorul asociatiei este un tanar care a fost desemnat intr-o adunare la care au participat maxim 20 de oameni din 180 posibil. Nu are contract semnat ... (vezi toată discuția)