Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Sunt acuzată că am făcut un blog anonim în care ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Sunt acuzată că am făcut un blog anonim în care cineva este calomniat. Ce pot face eu pentru a-mi dovedi nevinovăția?

Buna ziua! Sunt acuzată că am făcut un blog anonim in care cineva este calomniat. Ce pot face eu pentru a-mi dovedi nevinovăția? Menționez că nu doresc un proces cu cel care mă învinovățește, nu doresc daune morale, ci doar sa demonstrez că nu eu sunt in spatele blogului. Acuzația nu este una directa.
Manuela Rășină, administrator
Pe scurt: nu puteti dovedi, el va trebui sa dovedeasca ce sustine, iar Politia nu se baga, asa ca nu prea vad cum ar putea dovedi.
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Pe scurt: nu puteti dovedi, el va trebui sa dovedeasca ce sustine, iar Politia nu se baga, asa ca nu prea vad cum ar putea dovedi.

Ok, tema pentru acasa: dovediti ca nu sunteti detinatorul domeniului eurosceptic.ro sau al oricarui alt domeniu inregistrat prin Domains by Proxy sau firme similare. Daca Politia nu se baga, nu veti putea dovedi asta.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Păcat că nu se poate face nimic, e deranjant sa fii acuzat de lucruri pe care nu le-ai făcut.

Ok, tema pentru acasa: dovediti ca nu sunteti detinatorul domeniului eurosceptic.ro sau al oricarui alt domeniu inregistrat prin Domains by Proxy sau firme similare. Daca Politia nu se baga, nu veti putea dovedi asta.

Revin cu problema cu blogul. Am făcut greseala de a lăsa un comentariu pe acel blog pe care nu l-am făcut eu, dar bănuiesc cine l-a făcut și îmi apare și numele. Acel comentariu suna cam așa: "Orice om poate sa greseasca, dar numai cel fără minte staruie in greșeală". Repara-ti greseala, fii un om corect! Ce câștigi daca faci rău altora? Eu îndemnăm persoana care a scris blogul să îl șteargă, dar pare altfel, pare ca recunosc vina. Vreau să știu dacă poate să mă dea in judecata pe baza acelui comentariu?