Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie

Buna ziua sunt eleva la seral am incercat sa depun acte pt indemnizatie copil dar mi s-a spus că trebuie sa am doi ani pe adeverinta de elev ca sa beneficiez de indemnizatie. Sunt eleva din 2016 am născut in 2017. Va rog sa imi spuneti dacă am dreptul sau nu.

-vă rog să nu mai scrieți cu k, mulțumesc-
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu aveti dreptul , daca urmati cursurile la seral.

OUG 111/2010
art.2
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral și din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situații:
.....
m) frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învățământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua șansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licență ori de master, precum și ale învățământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în țară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educației Naționale, cu excepția situației de întrerupere a cursurilor din motive medicale;
....