Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului mama eleva
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului mama eleva

Am o nelamurire. Am frecventat cursurile la zi 3 ani : 1 an de liceu (clasa a IX a) si 2 ani de scoala profesionala ( a X a si a XI a) apoi am optat pentru seral. Daca o sa fac un copil am dreptul la acea indemnizatie de 600 de lei pentru cresterea copilului pentru mame eleve? Precizez ca am 18 ani si ca sunt casatorita.
Veti beneficia de indemnizatia pentru CCC daca frecventati, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua şansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă ori de master, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale.
Buna ziua,am terminat clasa 10 , un an am stat acasa , acuma merg pe clasa 11 la seral daca ramain insarcinata am dreptul la indemnizatie?
BUGA ELISABETA, utilizator
Nu aveti dreptul la indemnizatie, daca urmati cursurile la seral.