avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Concurs de infractiuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Concurs de infractiuni

Buna seara,va rog daca puteti sa imi spuneti si mie ceva referitor la următorul lucru:
In 2010 am facut un scandal pt care am fost condamnat la.un an de inchisoare si suspendată sentinta pe o perioada de 3 ani de incercare,in 2012 lucrand la un club ca agent de securitate ..am dat afara un grup de indivizi care se bateau ,unul a facut plangere împotriva mea,pe care ulterior a retras.o insa acum sunt chemat ca inculpat la.politie pt tulburarea liniștii publice,ceea ce vreau sa va intreb este daca,in caz de ceva mai rau ,pot totusi primi doar o suspendare fara a face inchisoare,multumesc
Cel mai recent răspuns: Traian26 , utilizator 11:10, 9 Decembrie 2017
Potrivit art Art. 83 din vechiul cod penal:
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.

In noua legislatie prevederile sunt in mare parte asemanatoare.

Faptul ca ati fost citat in calitate de inculpat nu inseamna obligatoriu ca veti ajunge in instanta si ca o sa priniti o condamnare.
Depinde in mare parte in ce anume au constat faptele, care sunt acuzatiile, probele si modul in care faceti apararea
Ultima modificare: Vineri, 8 Decembrie 2017
AvTudor_com, utilizator
Am inteles ce spuneti insa infracțiunile sunt concurente,nu am savarsit in timpul perioadei de încercare nimic,citeam undeva ceva de art 91 ca daca pedepsele.nu depasec 2 ani amandoua si daca prima.nu e mai mare de un an se poate da suspendare sub supraveghere

-Vă rog să nu mai citați integral mesajele, apăsați pe Răspunde. Mulțumesc-
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cand a ramas definitiva condamnarea pentru fapta din 2010?
Cand ati savarsit a doua fapta?
Definitiva a ramas in noiembrie 2017,celalalta fapta a fost comisa in 2012

Cand a ramas definitiva condamnarea pentru fapta din 2010?
Cand ati savarsit a doua fapta?


Da, in cazul acesta este concurs, Credeam ca a doua fapta a fost savarsita dupa ce prima a ramas definitiva.
Or sa fie contopite ambele, urmand sa se aplice o singura pedeapsa, care poate sa fie cu suspendare.
Pedeapsa aplicata trebuie sa nu fie mai mare de 3 ani, pentru a se putea dispune suspendarea sub supraveghere. 2 ani era in vechiul cod penal, pentru suspendarea conditionata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2017
AvTudor_com, utilizator

Alte discuții în legătură

Recurs - explicatie sentinta geo-vem geo-vem Dispus rejudecarea Solutia pe scurt: Respinge ca nefondate cererile formulate de recurentul parte vătămată şi civilă M.N. şi recurentul inculpat D.S ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa cu suspendare in termenul de incercare? daniela_dany88 daniela_dany88 Sotul meu a condus fara permis si a fost prins, i s-a dat o pedeapsa de 10 luni cu suspendare. Acum cateva luni a condus iarasi fara permis si a fost prins. Ce ... (vezi toată discuția)
Despre reabilitare (serv.de probatiune) gabitzu1ro gabitzu1ro -------Nr.1-.In anul.23/11/2009.Soluţionare:Condamnă pe inculpatul V. C , fără antecedente penale, la pedeapsa de 3 ani închisoare cu aplicarea art. 71, ... (vezi toată discuția)