avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. Se poate cumpăra acest drept?

In ce conditii pot cumpara dreptul de uzufruct viager pe care il are bunica mea asupra unor proprietati?
Ultima modificare: Luni, 11 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Jurca , utilizator 18:24, 10 Decembrie 2017
Am inteles, multumesc Raluk0207 sau 007. Glumesc. Cum trebuie sa procedeze uzufructuarul pentru a intra in posesia si folosinta bunului imobil? I se adreseaza proprietarului nud printr-o adresa scrisa, cerandu-i sa predea imobilul, sau trebuie apelat la Instanta sau executor?
Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmiterea uzufructului viager mihai09 mihai09 se poate vinde uzufructul conform noului Cod civil sau se renunta la el? (vezi toată discuția)
Se poate vinde, ipoteca un imobil cu nuda proprietate?! Arsys Arsys Buna, Detin un apartament cumparat de la bunicii mei iar pe contractul de vanzare cumparare este trecut Nuda Proprietate si \\"Noi,vanzatorii, declaram ca ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager nutu_tim nutu_tim Buna ziua, Am o intrebare, legata de uzufructul viager. In 2004 sotia mea a cumparat un apartament, de fapt nuda proprietate, si a trecut in CF pe bunicii ei, ... (vezi toată discuția)