Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. Se poate cumpăra acest drept?

In ce conditii pot cumpara dreptul de uzufruct viager pe care il are bunica mea asupra unor proprietati?
Manuela Rășină, administrator
Am inteles, multumesc Raluk0207 sau 007. Glumesc. Cum trebuie sa procedeze uzufructuarul pentru a intra in posesia si folosinta bunului imobil? I se adreseaza proprietarului nud printr-o adresa scrisa, cerandu-i sa predea imobilul, sau trebuie apelat la Instanta sau executor?
Manuela Rășină, administrator