avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua.Tatăl meu vitreg a decedat.Am rămas cu drept de mostenire eu mama mea si sora mea vitregă fi ca defunctului.Va rog sa mi spuneti care este procedura si care sunt cotele ce i revin fiecaruia
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:16, 12 Decembrie 2017
Pai fiind tata vitreg, dvs nu ati ramas cu nici un drept de mostenire (decat daca ati fost adoptat)
Mostenitori sunt mama, in calitate de sotie supravietuitoare cu o cota de 1/4 si sora vitrega, in calitate de fiica a defunctului, cu o cota de 3/4.
Procedura consta in faptul ca mostenitorii trebuie sa se adreseze unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.
La mostenire participa sotia supravietuitoare si urmasii sotului decedat. Daca nu sunteti fiica decedatului ( naturala sau infiata ) nu participati la mostenire.
raluk0207 a scris:
Ma refer in mod special la apartamentul lor unde erau amândoi proprietari
Pai fiind tata vitreg, dvs nu ati ramas cu nici un drept de mostenire (decat daca ati fost adoptat)
Mostenitori sunt mama, in calitate de sotie supravietuitoare cu o cota de 1/4 si sora vitrega, in calitate de fiica a defunctului, cu o cota de 3/4.
Procedura consta in faptul ca mostenitorii trebuie sa se adreseze unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.

raluk0207 a scris:
Ma refer in mod special la apartamentul lor unde erau amândoi proprietari
Pai fiind tata vitreg, dvs nu ati ramas cu nici un drept de mostenire (decat daca ati fost adoptat)
Mostenitori sunt mama, in calitate de sotie supravietuitoare cu o cota de 1/4 si sora vitrega, in calitate de fiica a defunctului, cu o cota de 3/4.
Procedura consta in faptul ca mostenitorii trebuie sa se adreseze unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.

Fiind bun comun, dobandit in timpul casatoriei, masa succesorala dupa tatal vitreg se compune din cota de 1/2 din apartament, care se imparte intre mama (1/4 din 1/2 = 1/8) si sora vitrega (3/4 din 1/2= 3/8)
La cota mamei de 1/8, se adauga si jumatatea dansei din imobil, astfel incat in final mama va avea 5/8 din intregul apartament, iar sora 3/8.
Cota de 5/8 a mamei o veti mosteni doar dvs in totalitate sau o veti imparti in jumatate cu sora (daca sora vitrega este si fiica mamei).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire copil din alta casatorie! Sfarlea Sergiu Sfarlea Sergiu Buna seara! Bunicul meu tocmai a decedat acum cateva zile,dupa 3 zile de la deces mama mea a primit un telefon de la sora ei (vitrega),tin sa mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Mostenire elena_1234 elena_1234 Buna ziua, Am urmatoarea problema: Bunicul mamei mele a murit acum mai bine de 20 de ani. La momentul respectiv apartamentul s-a impartit jumatate intre ... (vezi toată discuția)
Tatăl vitreg a decedat. noi moștenim ceva din apartament, sau doar frații noștri vitregi au dreptul? MARCELA2017 MARCELA2017 Buna ziua MAMA mea s-a recasatorit cand aveam eu 10 ani eu mai aveam o sora de 8 ani dupa casatorie au mai rezultat 2 copi cu cel de al2-lea tata in total 4 ... (vezi toată discuția)