Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua.Tatăl meu vitreg a decedat.Am rămas cu drept de mostenire eu mama mea si sora mea vitregă fi ca defunctului.Va rog sa mi spuneti care este procedura si care sunt cotele ce i revin fiecaruia
Pai fiind tata vitreg, dvs nu ati ramas cu nici un drept de mostenire (decat daca ati fost adoptat)
Mostenitori sunt mama, in calitate de sotie supravietuitoare cu o cota de 1/4 si sora vitrega, in calitate de fiica a defunctului, cu o cota de 3/4.
Procedura consta in faptul ca mostenitorii trebuie sa se adreseze unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.
La mostenire participa sotia supravietuitoare si urmasii sotului decedat. Daca nu sunteti fiica decedatului ( naturala sau infiata ) nu participati la mostenire.
raluk0207 a scris:
Ma refer in mod special la apartamentul lor unde erau amândoi proprietari
Pai fiind tata vitreg, dvs nu ati ramas cu nici un drept de mostenire (decat daca ati fost adoptat)
Mostenitori sunt mama, in calitate de sotie supravietuitoare cu o cota de 1/4 si sora vitrega, in calitate de fiica a defunctului, cu o cota de 3/4.
Procedura consta in faptul ca mostenitorii trebuie sa se adreseze unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.

raluk0207 a scris:
Ma refer in mod special la apartamentul lor unde erau amândoi proprietari
Pai fiind tata vitreg, dvs nu ati ramas cu nici un drept de mostenire (decat daca ati fost adoptat)
Mostenitori sunt mama, in calitate de sotie supravietuitoare cu o cota de 1/4 si sora vitrega, in calitate de fiica a defunctului, cu o cota de 3/4.
Procedura consta in faptul ca mostenitorii trebuie sa se adreseze unui birou notarial pentru dezbaterea mostenirii.

Fiind bun comun, dobandit in timpul casatoriei, masa succesorala dupa tatal vitreg se compune din cota de 1/2 din apartament, care se imparte intre mama (1/4 din 1/2 = 1/8) si sora vitrega (3/4 din 1/2= 3/8)
La cota mamei de 1/8, se adauga si jumatatea dansei din imobil, astfel incat in final mama va avea 5/8 din intregul apartament, iar sora 3/8.
Cota de 5/8 a mamei o veti mosteni doar dvs in totalitate sau o veti imparti in jumatate cu sora (daca sora vitrega este si fiica mamei).