Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Achizitie auto pe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Achizitie auto pe PFA

Buna ziua ,
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca suma achitata pentru un auto pe PFA este deductibila.Cheltuielile cu combustibilul, asigurarile si intretinerea acestuia sunt deductibile ?
Va multumesc !
Suma achitata nu e cheltuiala, ci amortizarea este cheltuiala:

Cod Fiscal:

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate

(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:
d) să respecte regulile privind amortizarea, prevăzute în titlul II, după caz;

Referitor la cealalta intrebare, va trebui intocmita foaia de parcurs pt a demonstra folosirea exclusiv în scopul desfășurării activității:

(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
k) 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfășurării activității și a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, aflate în proprietate sau în folosință. Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situațiile în care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgență, servicii de pază și protecție și servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agenții de vânzări și de achiziții;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către școlile de șoferi;
5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.

Cheltuielile care intră sub incidența acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea.

In cazul vehiculelor rutiere motorizate, aflate în proprietate sau în folosință, care nu fac obiectul limitării deducerii cheltuielilor, se vor aplica regulile generale de deducere.

Modalitatea de aplicare a acestor prevederi se stabilește prin normele metodologice date în aplicarea art. 68;

Norme aici: [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil
Cum scriu in registru cheltuieli si incasari pt liber profesionist cu contabilitate in partida simpla ce am platit pe mijloace fixe?
Posibil in mod gresit sa fi scris toata suma la data platii efective ca asa fusesem invatata, deducand insa de la impozitul pe venit doar amortizarea lunara cum stiu ca este corect.
Trebuia sa scriu doar suma amortizarii in fiecare luna in jurnal?
Am cumparat acum si o masina pe liber profesionist ca sa nu mai uit sa inchei acel contract de comodat pe care mai nou oricum notarii refuza sa il mai incheie pt liber profesionisti, si vreau sa o scriu corect de aceasta data (banuiesc ca pt laptopul cumparat acum 2 ani nu mai pot modifica ce am scris).
Deci scriu toata suma, sa zicem 48000 lei si apoi deduc amortizarea lunara de 1000 lei (pe 4 ani) incepand din dec 2020 masina fiind cumparata pr 9 noiembrie 2020?
Sau scriu doar pe 1 decembrie 1000lei, iara pr 1 ianuarie 1000lei etc de 48 de ori pe baza aceluiasi CV in acest caz sau a BF/chitantei la laptop de exemplu?
Va multumesc anticipat pt asistenta!
Cum scriu in registru cheltuieli si incasari pt liber profesionist cu contabilitate in partida simpla ce am platit pe mijloace fixe?
Posibil in mod gresit sa fi scris toata suma la data platii efective ca asa fusesem invatata, deducand insa de la impozitul pe venit doar amortizarea lunara cum stiu ca este corect.

Da, asa este corect.

Trebuia sa scriu doar suma amortizarii in fiecare luna in jurnal?

Nu, in registrul-jurnal de încasări și plăți se trec platile efective.

Deci scriu toata suma, sa zicem 48000 lei si apoi deduc amortizarea lunara de 1000 lei (pe 4 ani) incepand din dec 2020 masina fiind cumparata pr 9 noiembrie 2020?

Da, treceti plata de 48.000 lei in registrul-jurnal de încasări și plăți si apoi la calculul impozitului deduceti amortizarea,
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult!