Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Penalizări CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Penalizări CAS

Buna seara,

In data de 04.12.2017 mi-a venit decizia de impunere pe 2014 cu suma de 2901. Pe data de 05.12.2017 am fost la ANAF unde mi s-a adus la cunoștință că apar în sistem cu suma de 6300 cu tot cu anul 2 015 si penalizări de 1800 lei. Pe 06.12.2017 am fost la șeful de serviciu ANAF si in sistem apăream cu 4400 de Plata cu tot cu 2015 dar fără penalizări. Am verificat azi iar la ghișeu si apar cu tot cu penalizări adica 6300. Decizia de impunere pe 2015 nu mi-a venit si nici scrisa in sistem nu era la data de 06.12 dar am de plata! Singura decizie scrisa era cea din data de 02.07.2015 care era pe 0.
Ce este de facut in aceasta situatie si cat plătesc pana la urma? La ghișeu imi apare o suma si daca ma duc la alte birouri apare o altă suma in sistem.
Zilnic se calculeaza dobanzi si penalizari de intarziere la suma datorata. Cu cat intarziati plata suma finala va fi mai mare.
Puteti contesta decizia de impunere in conditiile in care nu ati semnat de primire decizie de impunere si nu ati pus data primirii pe formularul de la ANAF sau pe PV al postasului. Plata trebuia efectuata in 60 de zile de la data semnaturii dvs. pentru decizia de impunere, fara dobanda si penalizari de intarziere.
Solicitati dovada ca ati primit decizia de impunere.
Nu va garanteaza nimeni ca va fi admisa contestati dvs., si este posibil sa trebuiasca sa deschideti actiune in instanta impotriva ANAF.
In mod normal, decizia de impunere pe 2014 trebuia sa vina in 2015, iar cea din 2015 in 2016. Exista o prevedere in codul fiscal conform careia contribuabilii sunt datori la stat pe 5 ani in urma, fara a se considera anul de referinta.
Astăzi am fost iar la ANAF si mi s-a spus sa achit tot soldul de 4400 si partea de penalizari sa ramana. Mi-a explicat că singura posibilitate este ca in ianuarie când îmi vine soldul de Plata sa fac o cerere de recalculare si atunci o sa mi se șteargă. Problema mea este ca nu am nici o garanție că o să se șteargă si nu o sa mi se imputa plata penalizarilor. Tin sa mentionez ca D600 pe 2014 si 2015 au fost depuse în acest an. La momentul respectiv cei de la ANAF ziceau ca nu este obligatoriu CAS-ul dar anul acesta se pare ca s-a dovedit obligatoriu.