Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 79
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 79

Buna ziua,

As dori o confirmare a ceea ce urmeaza : Societatea noastra are 20 de angajati, iar in urma noii legi trebuie sa desemnam un reprezentant legal al salariatilor. Se va face o convocare (care anunta o adunare) si o decizie, ulterior urmand sa se produca convocarea, unde angajatii vor alege un reprezentant care sa-i desemneze. In urma intalnirii se va emite un proces verbal cu persoana aleasa si o anexa cu numele salariatilor prezenti la intalnire.
Persoana desemnata va purta discutii cu angajatorul, urmand sa fie emis un proces verbal privind negocierea salariilor brute, insotit de o anexa cu salariile brute actuale si cu noile salarii( incepand cu 01.01.2018).

Este corecta situatia expusa mai sus?

Va multumesc!

Este corecta situatia expusa mai sus de dvs.
Va multumesc!

O zi placuta!
Imi puteti spune, va rog, daca in actul aditional este necesar sa introducem si partea de mai jos?

Avand in vedere:
- aparitia ORDONANŢEI DE URGENŢĂ a Guvernului României nr. 79/2017 din 8 noiembrie 2017 – pentru modificarea şi completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal (MO 885/2017);
- aparitia ORDONANŢEI DE URGENŢĂ a Guvernului României nr. 82/2017 - pentru modificarea şi completarea unor acte normative (MO 902/2017);
- aparitia Hotararii Guvernului Romaniei nr. 846/29.11.2017 – pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată (MO 950/2017) – 1.900 lei, incepand cu 01.01.2017;
- PROCEDURA DE NEGOCIERE COLECTIVA DESFASURATA IN PERIOADA 20.11.2017 – 20.12.2017, PENTRU ALINIEREA LA PREVEDERILE OUG 82/2017 (PENTRU PUNEREA IN APLICARE A OUG 79/2017);

am încheiat prezentul act aditional la contractul individual de muncă în următoarele condiţii asupra cărora am convenit:

- se modifica urmatoarele, incepand cu data de 01.01.2018:

Multumesc anticipat!
Puteti sa scrieti .