Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare minin pe econimie 2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare minin pe econimie 2018

Buna ziua,

In cazul in care societatea noastra a decis sa nu majoreze brutul salariatilor incepand cu ianuarie 2018 ci acordarea unor sume brute compensatorii, sunt obligata sa maresc salariul minim pe economie? Daca da salariul brut trebuie marit la 1900 (1111 net) sau 1515 (conform calculelor 2017/ 1111 net)? (repet nu se vor marii veniturile brute prin OUG 79/2017).

Multumesc
Începând cu Ianuarie-2018, salariul minim brut va fi de 1.900 lei.
Stabilirea salariului de bază sub nivelul celui prevăzut de Hotărârea Guvernului nr. 846/2017 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în actul normativ.