Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Malpraxis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Malpraxis

Buna ziua!
Un pacient operat pentru cancer in urma cu un an este consultat de medicul chirurg pentru a evalua evolutia post-operatorie. Medicul este superficial si nu pune diagnosticul clinic al unei tumori aflate in acceasi zona anatomica cu cancerul operat anterior. Cancerul este diagnosticat tardiv, intr-un stadiu avansat. Aceasta tumora noua se dovedeste a fi cancer, dar un tip diferit fata de primul cancer operat, deci nu este recidiva a tumorii operate. Alti medici confirma ca este un caz de malpraxis. Cancerul este un stadiu avansat, inoperabil. Prognosticul este nefavorabil, probabil pacientul va deceda in urma acestei boli nediagnosticate la timp.

1. Ce pedeapsa risca acest medic daca se dovedeste ca e vinovat in urma unui proces?
2. Exista vreo limita de timp de la data malpraxisului peste care medicul nu mai poate fi dat in judecata? Daca da, care este aceasta limita?
3. Are importanta durata perioadei intre malpraxis si inceperea procesului?
4. Creste severitatea eventualei pedepse daca acest medic e dat in judecata dupa ce pacientul a decedat in urma cancerului nediagnosticat corespunzator?

Intrebarile sunt poate nejustificate sau aiurea. Va rog frumos sa ma ajutati cu orice informatii relevante in acest caz.
avenfer, utilizator
Durata de solutionare a unei astfel de spete este indelungata cel putin 2-3 ani,consultati un av specializat, se poate merge pe varianta unei plangeri penale sau pe o actiune civila, principala problema fiind ca in actiunea civila trebuie platita taxa timbru la valoarea pretentiilor solicitate.In nici un caz nu va sfatuiesc sa sesizati colegiul medicilor procedura respectiva este facuta sa tergiverseze sesizarile privind culpa medicala.
Va multumesc pentru sfaturi.