Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cota CAS si CASS angajat cu 2 CIM cu timp partial de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cota CAS si CASS angajat cu 2 CIM cu timp partial de lucru care nu insumeaza 8 ore/zi

Avem angajata o ingrijitoare la 2 cabinete medicale cu 2 respectiv 4 ore/zi si care , cumulat, nu ajunge la salariul minim brut de 1900 lei !
Am dori sa stim daca de la 01.01.2018 CAS si CASS vor fi platite , pentru fiecare contract in parte , la valoarea salariului minim ( 1900 lei ) sau la valoarea negociata pentru cele 2 respectiv 4 ore/zi sau cu alte cuvinte s-a modificat ceva sau se aplica tot regula valabila in ultimele 4 luni !
MULTUMESC !
Pentru o persoana angajata cu CIM cu 4ore/zi salariul de baza brut lunar stabilit prin lege trebuie sa fie minim 975 de la 01.01.2018. Deci, va obtine din cele 2 contracte salariul de 1900 si nu trebuie sa i se retina contributiile majorate.
Iulian MANEA, Contabil