avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul unei persoane necăsătorite, fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul unei persoane necăsătorite, fără copii. Cum se dezbate succesiunea?

Daca cineva lasă un Testament (ea, ne fiind căsătorită si ne având copii) unei anumite persoane, mai trebuie chemati la succesiune nepotii?
Ultima modificare: Vineri, 22 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: dogele , utilizator 05:30, 24 Decembrie 2017
Dacă vă referiți la nepoții de la frati/surori, nu, nu trebuie.
Da la asta ma refer..

Si unde trebuie mers cu testamentul?
Ultima modificare: Luni, 18 Decembrie 2017
Ella2, utilizator
La un birou notarial din localitatea unde defunctul a avut ultimul domiciliu, pentru dezbaterea mostenirii.
Mai trebuie acceptată moștenirea la notar?
Ultima modificare: Marți, 19 Decembrie 2017
Ella2, utilizator
Da. Puteti sa o faceti cand dezbateti succesiunea.

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire de la bunici ma_ria ma_ria Buna seara, bunicii au murit, unul in 1992, celalalt in 2000 si nu s-a dezbatut mostenirea din varii motive. In prezent mai traiesc doi dintre cei 6 frati, ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire Olga-Marcela Olga-Marcela Tatal meu a avut mai multi frati. Toti au primit mostenire de la tatal lor pamant arabil. Una dintre surori nu a avut copii si a lasat prin testament unui ... (vezi toată discuția)
Nu vreau sa fac acte de mostenitor maria1956 maria1956 Parintii mi-au decedat in lunile mai si august 2017.Cand am luat in august certif.deces, d-na de la starea civila mi-a spus ca trebuie sa completez o anexa ... (vezi toată discuția)