Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul unei persoane necăsătorite, fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul unei persoane necăsătorite, fără copii. Cum se dezbate succesiunea?

Daca cineva lasă un Testament (ea, ne fiind căsătorită si ne având copii) unei anumite persoane, mai trebuie chemati la succesiune nepotii?
Manuela Rășină, administrator
Dacă vă referiți la nepoții de la frati/surori, nu, nu trebuie.
Da la asta ma refer..

Si unde trebuie mers cu testamentul?
Ella2, utilizator
La un birou notarial din localitatea unde defunctul a avut ultimul domiciliu, pentru dezbaterea mostenirii.
Mai trebuie acceptată moștenirea la notar?
Ella2, utilizator
Da. Puteti sa o faceti cand dezbateti succesiunea.