avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETAREA CONTRACTULUI DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETAREA CONTRACTULUI DE MUNCA

va rog sa imi spuneti care sunt caile de incetare a unui contract de munca, pe perioada nedeterminata, in cazul unui functionar public?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 19 Decembrie 2017
1. Functionarul public nu are c.i.m.

2. Legea 188/1999 aplicabila functionarilor publici:
Art.97
Încetarea raporturilor de serviciu ale funcţionarilor publici se face prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică şi are loc în următoarele condiţii:
a) de drept;
b) prin acordul părţilor, consemnat în scris;
c) prin eliberare din funcţia publică;
d) prin destituire din funcţia publică;
e) prin demisie.

3. In cazul personalului contractual , avem:
Art.55 C.mun.
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege. (concediere sau demisie)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raport de serviciu roxana_royx roxana_royx Care sunt modalitatile de stingere a raportului de serviciu? (vezi toată discuția)
F.p. pensie invaliditate grd.iii Danaioana Danaioana Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti cat mai urgent la urmatoarea speta. Un functionar public prezinta o decizie de invaliditate grd.III, si imi face o cerere ... (vezi toată discuția)
Incetarea raportului de serviciu in cazul unui functionar public al carui raport de serviciu este suspendat mimi.luc mimi.luc Buna ziua, Sunt functionar public, iar raportul de serviciu este suspendat pe motiv de concediu pentru crestrea copilului pana la varsta de 2 ani. Acum am ... (vezi toată discuția)