avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatia firmei de a veni la montarea repartitorului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatia firmei de a veni la montarea repartitorului

Buna ziua,
Am un vecin intr-o situatie imposibila.Este chirias la noi in bloc si a crezut ca apartamentul pe care l-a inchiriat este contorizat.De fapt era repartitorul vechi,nefunctional.A discutat cu proprietarul,i-a scazut din chirie si sa plateasca el repartitorul.Acum incep problemele..a facut cerere de o luna de zile si cei de la firma spun ca nu au echipa,ca sunt f ocupati si il tot amana.Intre timp el plateste pausal.
Exista vreun termen limita pentru firma in care sa aibe obligatia sa vina la montaj?Cum ar putea urgenta?
Cel mai recent răspuns: nicolae lacatusu , utilizator 08:30, 16 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu iti trebuie studii academice sa schimbi un apometru!

Iti trebuie o cheie reglabila si urmarit sa fie montat cu sageata de pe apometru orientata spre robinet.

Sigilarea se poate face de cineva din asociatie sau pur si simplu se pune o sarma de 0.5 mm din cupru sau otel care se sigileaza cu un plumb achizitionat de la un magazin cu articole pescaresti, se preseaza cu un patent.

Mare filozofie!!

Instructiuni de montaj si sigilare, mai jos:
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 19 Decembrie 2017
cyan, moderator
Este vorba de repartitor.Si sunt din cele cu citire radio.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ati precizat in primul mesaj ca este vorba despre apometru cu citire radio.

Principul oricum este acelasi, diferenta este ca trebuie procurat de la aceeasi firma care le-a montat si pe restul.

Cel mai probabil montarea apometrelor a fost facuta prin asociatie in baza unui contract, asa ca nu exista motive pentru care chiriasul sau proprietarul sa fie bagat la pausal.
In mod sigur exista si un contract incheiat intre asociatie si firma ptr citirea apometrelor si repartizarea consumuirlor. Inca un motiv pentru care consumatorul nu trebuie bagat la pausal.

Vecinul (proprietarul/chiriasul) sa faca bine sa conteste modul de repartizare a apei la pausal si sa solicite contractele incheiate cu firma montatoare/cititoare.
Pana la montarea unui apometru cu unde laser problema putea fi rezolvata partial prin montarea unui apometru clasic.

Dar pentru asta trebuie sa gandesti un pic!
Nu am spus apometru.Repartitor.Ala este pentru caldura.
Si s-a montat la tot blocul,dar in acel ap. nu s-a montat pt ca nu era nimeni niciodata.Acum chiriasul vrea,dar nu vin cei de la firma.
Ultima modificare: Marți, 19 Decembrie 2017
vali m, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contorul ala de apa cunoscut de toata lumea sub numele de "apometru" este "repartitor de costuri" mai exact.

Alte discuții în legătură

Contoare de apa rece cu aceeasi firma ca la apa calda? Frizeru Frizeru Exista vreo reglementare sau recomandare care sa ne oblige sa montam contoarele cu apa rece cu acceasi firma cu care am montat si pe cele de apa calda? Suntem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am cumparat un apartament care nu are apometru pentru ... danuta_1978 danuta_1978 Buna ziua! Am cumparat un apartament care nu are apometru pentru contorizarea apei pe care o consum. As dori un model de cerere pe care sa o duc la asociatie ... (vezi toată discuția)
Schimbare apometru MaBo8 MaBo8 Buna ziua, Asociatia de proprietari a luat hotararea de a schimba apometrele si sa puna un model cu citire de la distanta. Eu nu am putut schimba apometrul ... (vezi toată discuția)