avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Care sunt drepturile unui profesor?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Care sunt drepturile unui profesor?

Care sunt drepturile și obligațiile unui profesor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:12, 25 Decembrie 2017
Personalul didactic din învățământul preuniversitar are drepturile și obligațiile prevăzute, în principal, în Legea educației naționale nr. 1/2011, în Ordinul MENCS nr. 5079/2016 privind aprobarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, precum și în contractul individual de muncă și în contractele colective aplicabile.
www.avocatnet.ro/articol_439...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diverse Aless18 Aless18 Buna ziua. As dori sa stiu dacă exista o lege care interzice strangerea de bani ptr școală, doamnele profesoare si altele? (vezi toată discuția)
Angajare in invatamant camelia iosif camelia iosif buna ziua, nu stiu exact care sunt pasii pentru a ocupa un post in sistemul de invatmant, adica unde pot solicita (la ce institutie), care sunt criteriile de ... (vezi toată discuția)
Consiliul de administratie mihail_con mihail_con as dori sa stiu care sunt legile si regulamentele dupa care functioneaza consiliile de administratie din unitatile de invatamant preuniversitar (vezi toată discuția)