Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Care sunt drepturile unui profesor?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Care sunt drepturile unui profesor?

Care sunt drepturile și obligațiile unui profesor?
Personalul didactic din învățământul preuniversitar are drepturile și obligațiile prevăzute, în principal, în Legea educației naționale nr. 1/2011, în Ordinul MENCS nr. 5079/2016 privind aprobarea Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, precum și în contractul individual de muncă și în contractele colective aplicabile.
www.avocatnet.ro/articol_439...